Güreşçilerde ve sedenter populasyonda eNOS gen polimorfizminin karşılaştırılması
Compairing gene polymorphism of eNOS in wrestlers and sedentary population
  1. Tez No: 185015
  2. Yazar: ZÜMRÜT KAVUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZETGÜREŞÇİLERDE VE SEDENTER POPULASYONDA eNOS GENPOLİMORFİZMİNİN KARŞILAŞTIRILMASISportif bağlamda yetenek kavramı , belli bir alanda normalin üzerinde ancakhenüz tam gelişmemiş özellikler bütünü ve bunlara sahip kişi olarak değerlendirilirSporda yetenek kavramının belirlenmesinde fiziksel, biyomekanik, fizyolojik, metabolikve sosyal karakteristikler ön plandadır. Özellikle spor performası ile antrenman yanıtınagenetik katkının belirlenmesi ve ilişkili olarak yetenekli sporcuların genç yaşta uygunsporlara yönlendirilmeleri, spor genetiğinin önemli hedefleridir.Kardiyovasküler performans atletik başarının belirlenmesinde önemli birunsurdur. Fiziksel performans kas kuvveti veya kas performans değişikliklerinebağlıdır. Bu strateji ile gen varyantlarının incelendiği ilişkilendirme çalışmalarındaegzersiz ve spor fenotiplerini etkileyen bazı genler bulunmuştur. Bu araştırmalardaAngiotensin 1-dönüştüren enzim (ACE) en fazla incelenen genlerin başında gelmektedir.Bunun yanında dayanıklılık sporlarında eritropoetin (EPO) hormonu performansıbelirleyen diğer bir etken olarak değerlendirilmektedir.Bu çalışmada endotel nitrik oksit sentaz enziminin (eNOS) polimorfik genvaryantları incelenmiştir. Nitrik oksit (NO) endotel hücreleri tarafından üretilen güçlü birvazodilatördür; kan basıncı ile bölgesel kan dolaşımını düzenler. Ayrıca trombositagregasyonunu, lökositlerin damar duvarına adhezyonunu ve damar düz kaspoliferasyonunu önler. Bu fizyolojik etkileri nedeniyle özellikle endotel nitrik oksitsentaz (eNOS) enziminin polimorfik gen varyantlarının dayanıklılık sporlarındaperformansı etkileyebileceği düşünülmektedir.Bu çalışmamızda güreşciler denek grubu olarak seçilmiştir. Elde ettiğimizsonuçlara göre e-NOS T-786C polimorziminin TT ve TC allel frekansları bakımındangüreşcilerde, sedenter populasyona göre anlamlı bir farklılık tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCOMPAIRING GENE POLYMORPHISM OF eNOS INWRESTLERS AND SEDENTARY POPULATIONAbility is evaluated in the sportive context as the person who has an uppernormality but not developed features in certain areas. For determining the sportiveability physicial condition, biomechanical, physiological, metabolic and socialcharacteristics are very important. Sports genetics aims to comprehend hereditaryinfluences on sportive performance and training response, whereby talented youngathletes could be orientated towards appropriate sports.Cardiovascular performance is a key element in athletic success. Physicalperformance traits include muscular strength or muscular performance variables. Withthe use of this strategy, association studies of single or multiple gene variants have beenidentified a limited number of genes that appear to influence exercise-relatedphenotypes. In these investigations Angiotensin Converting Enzyme (ACE) especiallyinsertion allele I has been one of the best studied of these candidates approaches. Besidethis erythropoietin (EPO) may be another major determinant of performance inendurance sports.In this study the polymorphic gene variant of endothelial nitric oxide synthase T-786C (eNOS) was determined. Nitric oxide (NO), a potent vasodilator produced byendothelial cells, plays an important role in the regulation of blood pressure and regionalblood flow, also inhibits platelet aggregation and leukocyte adhesion to vascularendothelium and inhibits vascular smooth muscle cell proliferation. Geneticpolymorphisms of the endothelial nitric oxide synthase (eNOS) may have potentialbenefits for endurance performances.In this study we have chosen the wrestlers as the experimentl group. We havefound statitically significant difference on eNOS T-786C TT TC allel polymorphismfrequencies between wrestlers and sedentary population.