Uyku apne sendromlu hastalarda serum bakır ve çinko düzeylerinin belirlenmesi
Serum zinc and copper level determination in sleep apnea patients
  1. Tez No: 185057
  2. Yazar: AKIN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN YURDUN, DOÇ. DR. ZERRİN PELİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Çevre Mühendisliği, Biochemistry, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZETUYKU APNEL HASTALARDA SERUM BAKIR VE Ç NKODÜZEYLER N N BEL RLENMESObstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS; Uyku Apne Sendromu=UAS) gece içindesık tekrarlayan nefes durmaları (apne) ve azalmaları (hipopne), sonrasında oluşan oksijendesaturasyonu ve uyanıklık reaksiyonu ile karakterize bir hastalıktır. UAS'da gece içindekioksijen değişimlerinin serbest radikal üretimini arttırarak oksidatif strese neden olduğudüşünülmektedir. UAS'ın kardiyovasküler hastalıkların morbiditesini arttırdığı bilinmektedir.Bu hastalıktaki kardiyovasküler etkilerin nedeni olarak artmış oksidatif stres yükügösterilmektedir. Bu çalışmada UAS'lı hastalarda oksidatif stresin göstergesi olabilecek,antioksidan savunma mekanizmasının önemli yapı taşlarından Bakır (Cu) ve Çinko (Zn)elemenetleri serum düzeyleri araştırılmıştır. Çalışmaya alınan hastalar polisomnografi testininsonucuna göre 4 gruba ayrılmıştır. Apne-Hipopne ndekslerine (AHI) göre 5'ten küçükolanlar sağlıklı kontrol, 5-14.9 hafif derecede UAS, 15-39.9 orta derecede UAS, 40 ve üstüileri derecede UAS olarak kabul edilmiştir. Polisomnografi sonrası sabah aç karnına alınanvenöz kan örnekleri -20ºC de saklanmıştır. Serum Cu ve Zn düzeyleri alevli atomikabsosrbsiyon cihazında ölçülmüştür. Ayrıca tüm hastalarda açlık kan şekeri düzeyi , kan lipidprofili (HDL, LDL, trigliserid, total kolestrol), üre ve kreatinin değerlendirmeye alınmıştır.Serum Cu ve Zn düzeyleri ile polisomnografik veriler Pearson korelasyonu ve one wayANOVA istatistik yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Serum Cu seviyesinin tüm gruplarda anlamlıderecede değişmediği, serum Zn seviyesinin ise AHI arttıkça düşme eğilimde olduğugözlenmiştir (r=-0.37, p=0.042). Bu durum ileri UAS hastalarının daha fazla oksidatif stresaltında olduğunu düşündürmektedir. Angina pektoris'li hastalarda yapılan bir çalışmadayüksek oranda (50-300mg/gün) Zn alınmasının hastalığın semptomlarını ortadan kaldırdığıbelirtilmiştir. UAS'lı hastalarda da bu durumun değerlendirilmesinin yararlı olacağıdüşünülmektedir.Temmuz , 2006 Akın Akyüz
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSERUM ZINC AND COPPER LEVEL DETERMINATION IN SLEEPAPNEA PATIENTSObstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is an ilness characterized by oxygendesaturation and awakweness follows from repetitive apnea and hipopnea during the night. Itis thought that diversity of oxygen levels during night in OSAS cause oxidative stress withthe increment of the free radical production. It is known that OSAS increases the morbidity ofcardiovascular ilnesses. The reason of the cardiavascular effect of these ilness is explained tobe the increased oxidative stress charge. In this study, serum levels of Copper (Cu) and Zinc(Zn) was investigated which are one of the most important elements of antioxidant defencemechanism. Patients to be taken into study were divided into 4 groups according to the resultof polisomnography test. Depending on Apnea-Hipopnea Index (AHI), less than 5 were takeninto account as healthy control, between 5-14.9 as mild OSAS, between 15-39.9 as moderateOSAS and above 40 as having severe OSAS. Blood samples taken after polisomnography arepreserved in -20ºC. Levels of serum Cu and Zn are measured by using flame atomicabsorption spectrophotometry device. Furthermore, glucose, blood lipid profile (HDL , LDL,trigliserid , total cholestrol), urea and creatinin were taken into account in all patients. SerumCu and Zn levels and polisomnographic results are compared with the Pearson correlation andone way ANOVA test. It is observed that Serum Cu levels don?t change significantly throughall groups but Zn level has a tendency to decrease while AHI increase (r=-0.37, p=0.042).This result leads an argument of being much more under oxidative stress in high level OSASpatients. As it is mentioned in a study with Angina pectoris patients, having high dosage of Zn(50-300mg/day) treatment of ilness symptoms. Supporting OSAS patients with Zn may helpto decrease oxidative stress and the effects depending on it.July , 2006 Akın Akyüz