Dizel motorlarında farklı püskürtme avanslarında dizel yakıtı + etanol kullanımının performans ve emisyonlara etkisi
Influence on performance and emission on using diesel fuel and etanol at the different injection timing in the diesel engine
  1. Tez No: 185060
  2. Yazar: KADİR USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETD ZEL MOTORLARINDA FARKLI PÜSKÜRTME AVANSLARINDAD ZEL YAKITI + ETANOL KULLANIMININ PERFORMANS VEEM SYONLARA ETK Sçten yanmalı motorlarda, yakıt tüketimi ve egzoz emisyonlarını en az düzeyeindirme çabaları, çift yakıtla çalışan motorlar üzerine yapılan çalışmaların başlangıçnoktasını oluşturmaktadır. Bu çalışmada tek silindirli bir dizel motorunda etanol-eurodizel yakıtı karışımlarının farklı püskürtme avanslarındaki emisyon veperformans parametreleri üzerine etkisi incelenmiştir.Deneysel çalışmada kullanılan test motorunun standart püskürtme başlangıcıdeğeri krank mili açısı (KMA) cinsinden 27o (Ü.Ö.N'dan önce)'dir. Yakıtpompasının motora bağlantı yerlerinde bulunan avans şimleri 0,25 mm kalınlığındaolup KMA cinsinden bir adet şim 3o'ye karşılık gelmektedir. Avans şimlerin artırılıpazaltılması ile deneyler 5 farklı avans değerinde (0, ±3, ±6) gerçekleştirilmiştir.Deneyler sabit yük şartlarında gerçekleştirilmiş ve faz ayrışmasını önlemekiçin yakıt deposuna bir mikser ilave edilmiştir. Deney sonuçlarına göre her bir avansdeğeri için karışım içerisindeki etanol miktarının artması ile özgül yakıt tüketimi veNOx emisyonlarında artma CO ve HC emisyonlarında ise azalma kaydedilmiştir.Avans değerinin değiştirilmesi ile özgül yakıt tüketiminde artma gözlemlenmiştir.Avans değerinin artırılması ile CO ve HC emisyonlarında azalma NOxemisyonlarında artma, avans değerinin azaltılması ile de CO ve HC emisyonlarındaartma NOx emisyonlarında ise azalma olduğu gözlemlenmiştir. Deneylerden eldeedilen bulgular alt gruplar halinde birbirleriyle karşılaştırılarak tablo ve grafiklerhalinde sunulmuştur.Haziran 2006 Kadir USLUI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINFLUENCE ON PERFORMANCE AND EMISSION ON USINGDIESEL FUEL AND ETANOL AT THE DIFFERENT INJECTIONTIMING IN THE DIESEL ENGINETo reduce brake specific fuel consumption and exhaust emission in internalcombustion engine is the start of the investigations on the engines which use dualfuels. In this study, the influence of ethanol-eurodiesel fuels mixture at the differentinjection timing in a single cylinder diesel engine on emission and performanceparameters has been investigated.Standard injection timing of the test engine, used in experimental study is 27oas type of crank angle. Thickness of advance shim, located in connection placebetween motor and fuel pump is 0,25 mm and one shim is 3o as CA. Experimentalswere made in five different advance values with decreasing or increasing advanceshim.Experiments were conducted at constant load and a mixer was mounted insidefuel tank in order to prevent phase-separation. According to experimental results foreach values of mixture, it was determined in decreasing of brake specific fuelconsumption and NOx emissions and increasing of CO and HC emissions with risingof ethanol amount in mixture. It was seen rising in brake specific fuel consumptionwith the changing of advance value.It was observed that the increasing of advance value caused augmenting of HCand CO emissions and reducing of NOx and the decreasing of advance value causediminishing of HC and CO emissions and increasing of NOx. The experimentalresults were compared each other in sub-groups and shown in tables and graphics.June 2006 Kadir USLUI