Çeliklere gazaltı kaynağının uygulanması
The application of gas metal arc welding for steels
- Tez No: 185064
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YÜKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZETÇEL KLERE GAZ ALTI KANAĞININ UYGULANMASIGaz altı kaynağında kaynak akım şiddeti, kaynak gerilimi, kaynak pozisyonu,koruyucu gaz cinsi ve kaynak ilerleme hızı dikiş geometrisine önemli etkiler yapmaktadır. Buparametrelerin dikiş boyutuyla olan ilişkisinin ortaya çıkarılması endüstriyel uygulayıcılariçin önemlidir. Birleştirilecek parça boyutuna göre paso sayısının tespit edilmesi ve her pasoçekilirken kaynak parametrelerinin bilinmesi kaynak tasarımcısının işini çok kolaylaştırır.Bu çalışmada St-52 malzemeye SG2 teli kullanılarak küt alın kaynağı ve levha üzeridikiş çekilmiştir. Bu uygulamalarda farklı akım, gerilim ve kaynak ilerleme hızı parametreleriseçilmiştir. Daha sonra bu dikişlerin genişlik, taşan yükseklik, nüfuziyet derinliği ve yüzeytemas açısı değerleri ölçülerek bu parametre değişimlerinin dikiş geometrisine etkileriincelenmiştir.Haziran 2006 nan GEÇMEN
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE APPLICATION OF GAS METAL ARC WELDING FORSTEELSIn the Gas Metal Arc Welding, the welding current intensity, current voltage, theposition of the current, the shelding gas type and welding speed function important effects tothe feeler metal shape. Revealing the relation between the parameters and feeler metal shapelength is important for Industrial Welder . Examining the pass number according to the part?slength which will be united and knowing the welding parameters while every pass is occuringmake the Welding Designer?s work easy.In this study, with using SG2 wire to the St-52, the square-groove weld and fillet weldon panel is made. In these applications, different current, intensity, and welding speedparameters are chosen. Then, as measuring feeler metal width, overfloewed height, the depthof effectiveness and the plane contact angle?s numbers, these paramaters? variations effects tothe feeler metal are examined.Haziran 2006 nan GEÇMEN