Çeliklere gazaltı kaynağının uygulanması ve etki eden parametreler
Application of gas metal arc welding to steel and the paremeters
- Tez No: 329512
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜREL ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ülkemizde de son yıllarda ağır sanayinin gelişmesine paralel olarak kaynaklı imalat da hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır. Gazaltı ark kaynak yöntemi ergime esaslı kaynak yöntemleri arasında en çok kullanılan kaynak yöntemi haline gelmiş ve kullanım oranı gün geçtikçe artmaktadır.Bu çalışmada gazaltı ark kaynağının çalışma mekanizması, gazaltı kaynağında malzeme geçişi ve ark türleri, gazaltı ark kaynağına etki eden parametreler, kaynak edilebilirlik ve bazı çelik çeşitlerine gazaltı ark kaynağının uygulanması işlenmiştir.Son bölümde de, daha önce yapılmış deneysel çalışmalardan alıntılar yapılarak, kaynağa etki eden parametreler şekilsel ve grafiksel olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, welding production has recently grown up parallel to the development of heavy industry. Gas metal arc welding method has been the most commonly used method among the fusion welding processes and its industrial use is currently been increasing.In this study, the working mechanism of gas metal arc welding, the material transfer in gas metal arc welding and arc types, the parameters influencing the process, weldability and the gas metal arc welding application on some steel types were discussed.In the last chapter, the welding parameters were interpreted with schemes and graphs by quoting some experimental studies.