Bazı uygulamaların üzüm çekirdeklerinin çimlenme oranı ve hızına etkileri üzerine bir araştırma
A study on the effects of some applications on the germination and growth rate of grape seeds
- Tez No: 185125
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETBAZI UYGULAMALARIN ÜZÜM ÇEK RDEKLER N N Ç MLENME ORANIVE HIZINA ETK LER ÜZER NE B R ARAŞTIRMATuran YalvaçYedi farklı üzüm çeşidinin kullanıldığı (Burdur Dimriti, Pembe Germe, Razakı, TarsusBeyazı, Cardinal, Adana Karası ve Yalova ncisi) bu çalışmada ayrı ayrı olmak üzerefarklı süre ve dozlarda katlama, ıslatma, GA3, kinetin, etilen, HCl, H202, ve kombineolarak katlama+GA3, katlama+etilen, katlama+H202, GA3+kinetin ve ıslatma+GA3uygulanmalarının çekirdeklerin çimlenmesi üzerine etkileri araştırılmıştır.Farklı uygulamaların çimlenme üzerine etkisinin araştırıldığı bu çalışmada çekirdeklerinçimlenme oranları ve hızları tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre en iyi sürmeoranları, Burdur Dimriti çeşidinde % 41,67 ile 30 gün Katlama+100 ppm Etilenuygulaması, Pembe Gemre çeşidinde % 20 ile 90 gün katlama, Razakı çeşidinde % 8,33ile 500 ppm GA3, Adana Karası çeşidinde % 61,67 ile 30 gün katlama+6 saat H202,Tarsus Beyazı çeşidinde % 13,33 ile 30 gün katlama+100 ppm etilen ve Yalova ncisiçeşidinde % 13,33 ile 30 gün katlama+300 ppm etilen uygulamalarından elde edilmiştir.Etilen, kinetin, kinetin+GA3, katlama+GA3 ve ıslatma+GA3, uygulamalarında artandozlara rağmen çimlenme görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA STUDY ON THE EFFECTS OF SOME APPL CAT ONS ON THEGERM NAT ON AND GROWTH RATE OF GRAPE SEEDSTuran YalvaçSeven different types of grape (Burdur Dimriti, Pembe Germe, Razakı, Tarsus Beyazı,Cardinal, Adana Karası ve Yalova ncisi) were used in this study. Each treated withGA3, Kinetin, Ethylen, HCl, H202, and a combination of stratificition plus GA3,stratificition plus Ethylen, stratificition plus H202, GA3 plus Kinetin, soaking plus GA3at various incubation times and doses of chemicals to investigate the affects of theseapplications on seed germination.In this work which elucidates affects of different treatments, germination ratio andgrowth rate were determined. Accordingly, optimal conditions were determined asfollows; 41,67 percent growth with 30 days stratificition plus100 ppm Ethylen treatmentfor Burdur Dimriti, 20 percent growth with 90 days stratificition for Pembe Germe, 8,33percent growth with 500 ppm GA3 treatment for Razakı, 61,67 percent growth with 30days stratificition plus six hours H202 treatment for Adana Karası, 13,33 percent growthwith 30 days stratificition plus 100 ppm ethylen treatment for Tarsus Beyazı and 13,33percent growth with 30 days stratificition plus 300 ppm ethylen for Yalova incisi.Ethylen, kinetin plus GA3 and stratificition plus GA3 treatments had no apperant affecton germination even under increasing concentrations.Keywords : Germination, Ethylen, GA3, H2O2, HCl, soaking, stratification, kinetin,Grape,