Tilki kuyruğu üzüm çeşidinde bazı uygulamaların verim ve verim unsurları üzerine etkileri
Effects of some applications on yield and yield components of tilki kuyruğu grape cultivar
  1. Tez No: 468292
  2. Yazar: BEGÜM YALÇINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, 2016 yılı vejetasyon periyodunda Mersin İli, Erdemli ilçesi, Üzümlü Köyü'nde yetiştirilen Tilki Kuyruğu (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde gerçekleştirilmiştir. Tilki Kuyruğu üzüm çeşidi ait 12 yaşlı asmalar, kendi kökü üzerinde yetişmekte ve sofralık olarak değerlendirilmektedir. Araştırmada, Kontrol (K), 1/3 Salkım Ucu Kesme (1/3 SUK), Sürgün Ucu Alma (SUA), Hümik Madde (HM), 1/3 SUK+SUA, 1/3 SUK+HM, SUA+HM, 1/3 SUK+SUA+HM uygulamalarının Tilki Kuyruğu üzüm çeşidinde verim ve verim unsurları üzerine etkileri incelenmiştir. En yüksek yaş üzüm verimi (9.86 kg/asma) 1/3 SUK ve (9.77 kg/asma) HM uygulamaları ile; en yüksek salkım ağırlığı (328.78 g) 1/3 SUK, (325.56 g) HM, (309.89 g) 1/3 SUK+SUA ve (305.11 g) SUA uygulamaları ile; en yüksek 100 tane ağırlığı (512.89 g) SUA uygulaması ile; en uzun salkım (19.24 cm) 1/3 SUK ile; en geniş salkım (9.62 cm) 1/3 SUK uygulaması ile; en uzun tane (24.61 mm) SUA uygulaması ile; en geniş tane (18.53 mm) SUA uygulaması ile; en yüksek pH (5.20) K ve (5.00) 1/3 SUK+SUA uygulamaları ile; en yüksek SÇKM (%24.53) SUA+HM uygulaması ile; en yüksek titrasyon asitliği (%0.51) SUA uygulaması ile; en yüksek olgunluk indisi (57.12) SUA+HM uygulaması ile; en yüksek şıra randımanı (730.00 ml/kg) 1/3 SUK+SUA, (723.33 ml/kg) HM, (710.00 ml/kg) SUA, (693.33 ml/kg) 1/3 SUK+HM ve (693.33 ml/kg) SUA+HM uygulamaları ile; en yoğun L* renk değeri (45.60) SUA uygulaması ile; en yoğun a* renk değeri (-2.12) 1/3 SUK+HM uygulaması ile; en yoğun b* renk değeri (10.44) SUA+HM uygulaması ile elde edilmiştir. Uygulamaların tane uzunluğu/tane genişliği değerleri üzerine etkisi istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Tilki Kuyruğu üzüm çeşidinde, yaş üzüm verimi, salkım ağırlığı, 100 tane ağırlığı ve olgunluk indisi değerlerini artırmak için hümik madde uygulaması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on grown Tilki Kuyrugu grape variety (Vitis vinifera L.) in Üzümlü village in Erdemli districtin Mersin province in Turkey in 2016. The cultivar is 12 years old and grown on their own roots and evaluated as table. The effects on yield and yield components werere searched of Control (C), 1/3 Cluster Tip Reduction (1/3 CTR), Shoot Tip Reduction (STR), Humic Substance (HS), 1/3 CTR+STR, 1/3 CTR+HS, STR+HS, 1/3 CTR+STR+HS on yield and yield components of Tilki Kuyrugu grape variety. The results were obtained as the highest fresh grape yield were (9.86 kg/vine) with 1/3 CTR and (9.77 kg/vine) with HS applications; the highest cluster weight were (328.78 g) with 1/3 CTR, (325.56 g) with HS, (309.89 g) with 1/3 CTR+STR and (305.11 g) with STR applications; the highest 100 berry weight was (512.89 g) with STR application; the longest cluster (19.24 cm) with 1/3 CTR application; the largest cluster (9.62 cm) with 1/3 CTR application; the longest berry (24.61 mm) with STR; the width berry (18.53 mm) with STR; the highest pH (5.20) with C and (5.14) with 1/3 CTR+HS applications; the highestTSS (24.53%) with STR+HS application; the highest titratable acidity (0.51%) with STR application; the highest maturity index (57.12) with STR+HS application; the highest must yield were (730.00 ml/kg) with 1/3 CTR+STR, (723.33 ml/kg) with HS, (710.00 ml/kg) with STR, (693.33 ml/kg) with 1/3 CTR+HS and (693.33 ml/kg) with STR+HS applications; the highest intensity of L* color (45.60) with STR application; the highest intensity of a* color (-2.12) with 1/3 CTR+HS application; the highest intensity of b* color (10.44) with STR+HS application. No significant effects was found statistically on berry length/berry width value. To increase fresh grapeyield, cluster weight, 100 berry weigh and maturity index values with humic substance application can be recommended in Tilki Kuyruğu grape variety.