Information system development at a communication systems company
Bir iletişim sistemleri firmasında bilgi sistemi geliştirmek
- Tez No: 185140
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZETBİR İLETİŞİM SİSTEMLERİ FİRMASINDA BİLGİ SİSTEMİGELİŞTİRMEKİşletmeler, günlük yapılan işler sonucunda ortaya çıkan verileri saklamak ve işlemekiçin bilgi sistemlerini kullanırlar. Bugün nerdeyse bütün işletmeler bilgisayara dayalı bilgisistemlerini kullanırlar. Yapılan işi idare etmek ve müşterilere daha iyi servis vermek için,böyle bir sisteme sahip olmak şarttır. Bilgi sistemleri kullanıcılarına işlerini daha verimli veetkili yapmaları için yardım eder. Kullanım alanına bağlı olarak, değişik tipte bilgi sistemlerivardır. Böyle bir sistemi geliştirmek ve yönetmek zor ve karmaşık bir iştir. Bu amaç için,konusunda uzman profesyoneller bir araya gelir ve bir proje takımı kurarlar. Bu çalışmada,böyle bir proje ekibinde yer alması gereken üyeler açıklanmıştır. Bilgi sistemi geliştirmeninevreleri vardır ve bu sistemi geliştirirken takip edilmesi gereken prensipler vardır. Tezçalışmasında bu evreler ve prensipler açıklanmış ve NETPA İletişim Sistemleri ve TİC.A.Ş.'nin lojistik departmanına bir bilgi sistemi kurmak için uygulanmıştır. Problem firmanınetkili bir bilgi sitemine sahip olmadan işlerini idare edememesiydi. Problem, firmaya işgereksinimlerini tamamen karşılayacak bir bilgi sistemi kurularak, çözüldü. Tez çalışmasındasistem geliştirmenin her basamağı açıkça sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINFORMATION SYSTEM DEVELOPMENT AT A COMMUNICATIONSYSTEMS COMPANYBusinesses use information systems to store and manage the data obtained from dailytransactions. Today almost all businesses use a computer-based information system. It isessential to have such a system to manage a business and to provide better service tocustomers. Information systems help the users to do their jobs efficiently and effectively.Depending on their usage area, there are different types of information systems. To developand implement such a system is a very hard and complicated work. Professionals, who arespecialized on their subjects, come together and combine a project team. In this work, theproject team members who should participate in such a project were explained. There arephases of information system and principles to follow while developing this system. In thethesis study these phases and principles were explained and applied to develop an informationsystem to the logistics department of the firm called ?NETPA İletişim Sistemleri ve Tic.A.Ş.?. The problem was; the firm could not manage the business without an effectiveinformation system. The problem was solved by developing an information system, whichfully satisfies the business requirements. All the steps of the system development were clearlypresented in the thesis study.