Basılı ürünlerin incelenerek üzerine uygulanan baskı tekniklerinin belirlenmesi
Determination of press techniques through the exploration of pressed products
- Tez No: 185139
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TİMUR SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZETBASILI ÜRÜNLERİN İNCELENEREK ÜZERİNE UYGULANAN BASKITEKNİKLERİNİN BELİRLENMESİBasılı ürünlerin incelenmesi ile ilgili bu çalışmaya dört ana baskı tekniğinin çalışmaprensipleri anlatılarak başlandı. Çalışmada baskı sistemlerine ait ürünlerin göstermiş olduğukarakteristik özellikler anlatılarak örnek baskı çeşitleri ile bu özellikler gözlemlenmiştir.Matbaacılıkta kullanılan bu dört ana baskı tekniğin her birinin kendine has çalışma prensiplerivardır. Bu baskı sistemlerinde elde edilen görüntülerde kendine has karakteristik özellikleresahiptir.Baskı sistemlerine ait ürünlerin özelliklerini bu sistemin çalışma prensibi, sistemdekullanılan malzemeler ve kullanım alanları belirlemektedir. Herhangi bir baskı sistemi ile eldeedilmiş bir ürünün baskı görüntüsü incelendiğinde baskı sistemine ait karakteristik özelliklergösterdiği belirlenmiştir.Baskı tekniklerine ait örneklerin incelenmesi ile bu tekniklere ait görüntülerdekikarakteristik özellikleri tesbit edilerek baskı tekniklerinin parmak izleri de tesbit edilmişolmakla birlikte adli belge incelemelerine de ışık tutacak bir çalışma yapılmıştır.Baskısistemlerine ait çalışma prensipleri incelenerek baskının nasıl gerçekleştiği anlatılmış olup bubaskı sistemleri ile elde edilmiş ürünlerdeki görüntülerin göstermiş olduğu karakteristiközelikler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDETERMINATION OF PRESS TECHNIQUES THROUGH THEEXPLORATION OF PRESSED PRODUCTSThis study on the exploration on pressed products started describing the operatingprinciples of four main press techniques. In the study, the characteristics of the products ofpress systems and these characteristics were observed on sample press types. Each of thesefour main press techniques used in the print has specific operating principles. The imagesacquired through these press systems have specific characteristics as well.The characteristics of the products of press systems are determined by the operatingprinciple of the system, the material used in the system and the usage fields. Examining thepress image of any product acquired through any press system, it is concluded that it hadcharacteristics of the press system.Examining the samples of press techniques, fixing the characteristics in the images ofthese techniques the finger prints of the press techniques have been fixed as well, and thus thestudy will light the way for judicial document examination. Exploring the operating priciplesof press techniques how press is performed has been explained and moreover thecharacteristics of the images of the products acquired through the said press systems havebeen fixed.HAZİRAN 2006 Ahmet Erdinç AKDOĞAN