Pilot study for the application of activity based costing to service departments of a company in Turkey
Aktivite bazlı maliyetlendirme yönteminin Türkiye'deki bir şirketin hizmet bölümlerine uygulanması için bir ön çalışma
  1. Tez No: 185177
  2. Yazar: AYDEMİR TEZSEZEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Şirketler günümüzün pazar koşullarında giderek artan bir rekabet ile karşıkarşıyabulunmaktadır. Şirketler bu koşullarda başarılı olmak için çok hızlı tepki vermeli, yüksekkaliteli düşük maliyetli ürün ve servis sağlamalıdır. Klasik maliyetlendirme sistemleri ürünmaliyetlerinde yanılmalara yatkındırlar ve yanlış stratejik kararlara neden olurlar. AktiviteBazlı Maliyetlendirme (ABC) klasik maliyetlendirmenin zayıf yönlerinin üstesindengelmek için şekillendirilmiş yaratıcı bir yöntemdir. ABC genel masrafların maliyetnesnelerine ( ürünler, prosesler,servisler, müşteriler) kadar direk olarak takip edilmesi içinkullanılan bir maliyetlendirme yöntemidir ve yöneticilerin ürün karışımı, fiyatlandırma verekabet stratejileri konularında doğru karar vermelerine yardımcı olur.Bu tezin amacı ABC yöntemini Türkiye de faaliyet gösteren bir şirketin servisbölümlerine uygulamaktır. Tezde şirketin gerçek maliyet bilgileri kullanılacaktır. Bu tezbeklenen iyileştirmeler, kurulum prosedürü ve proje planlaması açısından bir ön çalışmaolup, aşağıdaki sonuçları amaçlamaktadır:• ABC ve klasik maliyetlendirme yöntemleri kullanılarak hesaplanan ürün maliyetlerikarşılaştırılmasi• Bilgi sisteminden gerekli bilginin sağlanabilirliği• ABC için gerekli iş yükü• Uygulamada karşılaşılan zorluklar ve kritik aşamalar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPILOT STUDY FOR THE APPLICATION OF ACTIVITY BASEDCOSTING METHODOLOGY TO SERVICE DEPARTMENTS OF ACOMPANY IN TURKEYCompanies face ever-increasing competition in today?s global marketplace. Companiesmust react quickly and provide high quality, low cost products or services to be successfulin this environment. Traditional costing systems tend to distort product costs and lead topoor strategic decision-making. One innovative method designated to deal with thedeficiencies of traditional costing is Activity Based Costing (ABC). ABC is a costingmethodology used to trace overhead costs directly to cost objects (products, process,services, customers) and help managers to make the right decision regarding product mix,pricing and competitive strategies.The aim of this thesis is to apply the ABC methodology to service departments of acompany in Turkey. It will be based on real cost data of the company. This thesis will be abasis for expected improvements, implementation procedure and project planning. Itcovers following results:• Comparison of the product costing results will be analysed (ABC analysis versustraditional costing system).• Availability of necessary data in information system.• Additional workload needed for ABC,• Difficulties and critical stages of implementation.May 2006 Aydemir Tezsezeni