Bina güvenlik sistemlerinin bilgisayarla kontrolü
Computer controlled building securty systems
- Tez No: 185178
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Kontrol Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada bilgisayar kontrollü bina güvenlik sistemi gerçekleştirilmiştir.Bina güvenlik sisteminde kullanılacak donanımların belirlenmesi için binada riskanalizi kullanılarak bina risk faktörü bulunmuştur. Binada istenilen korumaseviyesine göre bina güvenlik sistemi olsa da bilgisayar kontrollü bina güvenliksistemi kullanımı sonrasında bina risk faktörünün azaldığı görülmüştür.Bina güvenlik sistemi tasarımda hırsız, yangın algılama, dvrt- kart kapalı devregörüntü kayıt(CCTV) sistemi bulunmaktadır. .NET C# programlama dili kullanılarakgörsel kullanımlı, gerçek zamanlı izleme, kontrollü bilgisayar programı geliştirilmiştir.Kontrol sisteminde arakontroller için PIC C ile programlanan PIC MikrodenetleyiciF877/F876 kullanılan slave, kontrol kartları tasarlanmıştır. Bina güvenlik sistemindealgılama alanlarında slave kartlar, alarm kontrolünde kontrol kartı kullanılmıştır.Kullanılan slave kartlarla dedektör algılama sonuçları RS 485 seri iletişim protokolükullanılarak Master bilgisayara programına gönderildi. RS 485 protokolü ile slave,kontrol kartları istenilen mesafelerde kullanılmaktadır. Kullanılan slave, kontrolkartları algılama sonrasında istenilen alanlarda röle kontrolünde, sesli/görüntülüikazda bulunmaktadır. Kontrol sistemi bilgisayar programında algılama sonrasıistenilen standart/gsm telefonlar aranılarak bina güvenlik sistemi durumu ile ilgilisorumlular, bina güvenlik personeli, ilgililer bilgilendirilir. Kullanılan dvr-kartlaistenilen alanlarda real-time görüntü alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a computer controlled building security system is realized.Building risk factor is analyzed to decide hardware of the building security system.The computer controlled security system reduces building risc factor even thebuilding has a security system.The computer controlled building security system contains fire detectionsubsystem, robbery alarm subsystem and DVR cards closed circuit televisionsubsystem. CCTV A software with graphical user interface is designed by usingC#.NET to control and monitor the system in real time. Control and slave cards aredesigned for interfaces. These cards have F877 / F876 PIC microcontroller whichprogrammed by using PIC C language. Slave cards send detection results to mastercomputer with RS 485 communication standard. RS 485 standard can supplycommunication between slave cards and control cards for long distances. Slave andcontrol cards give siren and light alarms in specified situations. In an emergencysituation, standard and mobile phones can be dialed by software to informresponsible in charge. The security system can record images by using DVR cards.