Development of a procurement model to enhance supply chain management for manufacturing and non-manufacturing firms purchasing from China
Çin'den satınalma yapan üretici ve üretici olmayan firmaların tedarik zinciri yönetimini iyileştirmek için bir satınalma modelinin geliştirilmesi
- Tez No: 185199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU BALOĞLU, YRD. DOÇ. DR. SEROL BULKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZETÇİN'DEN SATINALMA YAPAN ÜRETİCİ VE ÜRETİCİOLMAYAN FİRMALARIN TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİNİİYİLEŞTİRMEK İÇİN BİR SATINALMA MODELİNİNGELİŞTİRİLMESİTeknolojik gelişmeler ve küreselleşme neticesinde küçülen dünyada kaynakve alıcı firmalar arasındaki ağ sayıları hızla artmaktadır. Firmalar piyasa koşullarınauygun maliyetleri tutturarak rekabet gücünü sağlamak için yapmaları gerekensatınalmaları çok çeşitli yerlerde bulunan çok sayıda farklı kaynaklardangerçekleştirmektedir.Özellikle Çinli firmalar sundukları çok ucuz maliyetler, artan kalite veteslimat performansları ile tüm dünyadaki firmalar tarafından yapılan satınalmalardaodak noktasını oluşturmaya başlamaktadır. Bu nedenlerden dolayı, firmalar Çin'denyaptıkları satınalmalarda süreçlerini gözden geçirerek düzenlemeleri gerçekleştirmekve böylece tedarik zinciri yönetimini daha iyi uygulayarak küresel rekabet şartlarınakendilerini hazırlamak gerekliliği duymuşlardır. Çinli kaynak firmaların ve Çinçevresel faktörlerinin satınalma süreçlerine yaptıkları kendilerine özgü etkilerinincelenmesi ve bu etkilerin değerlendirilmesiyle süreçlerin daha iyi kontrol edilmeyeçalışılması firmalara yarar sağlayacak hale gelmiştir.Tez çalışmasının birinci kısmında, uygulanmakta olan tedarik zinciriyönetimi yaklaşımları, satınalma süreçleri ve özellikle yurtdışından yapılan satınalmauygulamaları incelenerek tez çalışmasının yönü belirlenmiştir. Bu çerçevede tedarikzinciri yönetimi içerisinde yurtdışından satınalma uygulamaları, nedenleri, zorlukları,kaynak firma yönetimi ve satınalma performans yönetim sistemleri incelenmiştir.İkinci kısımda, tez çalışmasının konusunu oluşturan Çin'den yapılansatınalmalar üzerindeki Çin çevresel faktörlerinin etkileri incelenmiştir. Çin çevreselfaktörleri; sosyo-kültürel etkiler, ekonomik etkiler, politik ve yasal etkiler veteknolojik etkiler başlıkları altında irdelenmiştir.Son kısımda, elde edilen bilgilerin ışığında bir satınalma modeli sunularakÇin'den yapılan satınalmaların kapalı bir süreç içerisinde adım adım nasıl ilerlemesigerektiği tanımlanmıştır. Teklif edilen bu model sayesinde Çin'den satınalma yapanfirmaların karşılaştıkları sorunları azaltarak süreçlerini geliştirecekleri, kaynakfirmalarını daha etkili şekilde yönetecekleri ve böylece toplamda tedarik zinciriyönetimlerini iyileştirecekleri öngörülmektedir.Haziran, 2006 Mustafa HACISALİHOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDEVELOPMENT OF A PROCUREMENT MODEL TOENHANCE SUPPLY CHAIN MANAGEMENT FORMANUFACTURING AND NON-MANUFACTURING FIRMSPURCHASING FROM CHINAThe number of networks between supplier and buyer firms is increasingrapidly as a result of technological developments and globalization. In order to havethe competition power by attaining market costs, firms are purchasing fromnumerous suppliers from many different locations.Especially Chinese firms are focal point of purchasing firms around the worldwith their offerings of very low costs, increasing quality and delivery performances.Because of these reasons, firms found it necessary to realize the arrangements byreviewing their processes of purchasing from China and thus, they would preparethemselves to global competition by implementing a better supply chainmanagement. It would be beneficial for companies to control their processes bystudying and evaluating the particular effects of Chinese firms and Chinaenvironmental factors to purchasing processes.In the first part of the thesis study, the direction of the thesis study isdetermined by inspecting the currently used supply chain management approaches,purchasing processes and especially implementations of overseas buying. In thiscontext, purchasing from overseas, its reasons, difficulties, supplier management andpurchasing performance management systems are investigated.In the second part, the subject of the thesis; effects of Chinese environmentalfactors on purchasings made from China are studied. Chinese environmental factorsare examined under four topics; socio-cultural forces, economic forces, political andlegal forces, and technological forces.In the last part, development of the purchasing from China is defined step bystep with a closed loop process by offering a purchasing model in the light ofinformation obtained. It is assumed that, with the help of the model offered firmspurchasing from China are going to improve their processes by solving the problemsthey faced, manage their suppliers more effective and thus, improve their supplychain management.June, 2006 Mustafa HACISALİHOĞLU