Toplam verimli bakım ve orta ölçekli bir işletmede sistem analizi
Total productive maintenance and system analysis in a middle scale company
- Tez No: 185223
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETTOPLAM VERİMLİ BAKIM VE ORTA ÖLÇEKLİ BİR İŞLETMEDESİSTEM ANALİZİ20. yüzyılın ikinci yarısında, yönetim bilimi, organizasyonel performansın artırılmasıiçin birçok yeni yönetim yaklaşımının ortaya çıkışına şahit olmuştur. Bu yaklaşımlar, müşteribeklentilerinin karşılanması ve imalat maliyetlerinin düşürülmesi ihtiyacından dolayıoluşturulmuştur. Bu yönetim kavramlarının genel amacı-eskiden aralarında bir ödünleşmeolduğu varsayılan-bu hedeflere aynı zamanda ulaşmaktır. Bu yönetim yaklaşımlarına genelolarak ?Modern Yönetim Felsefeleri? denilmiştir.Toplam verimli bakım, odak noktası olarak ekipman çalışırlığı ve performansını alan biryönetim felsefesidir. Bu çalışmanın amacı, Toplam Verimli Bakımı ve faydalarını tanıtmakaynı zamanda orta ölçekli imalat fabrikalarında uygulaması için bir sistem analizigerçekleştirmektir.Çalışmanın ilk kısmında, giriş yapılmış ve amaçlar anlatılmıştır.İkinci kısımda, Toplam Verimli Bakım kavramının ile ilgili genel bilgiler verilmiştir.Aynı zamanda, konunun kapsamında olan temel uygulamalar anlatılmıştır ve performansölçüm yöntemleri tanıtılmıştır.Üçüncü kısımda ise, gözlemler sunulmuş ve gözlemlenen sorunlardan yola çıkarakörnek tesis için Toplam Verimli Bakım kapsamında çözümler önerilmiştir.Ve son olarak dördüncü kısımda, tartışma ve değerlendirmeler sunulmuştur.EYLÜL, 2006 Emrah Karacav
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTOTAL PRODUCTIVE MAINTENANCE AND SYSTEM ANALYSIS INA MIDDLE SCALE COMPANYIn the second half of the 20th century, management science has witnessed the emergingof many new approaches for improvement organizational performance. These approacheswere formed as a requirement for meeting customer expectations and reducing manufacturingcosts. The general aim of these management concepts is to meet these goals-where a tradeoff between them was assumed before-simultaneously. These management approaches havebeen generally referred to as ?Modern Management Philosophies?.Total Productive Maintenance, is a maintenance philosophy which has given mostemphasis on equipment availability and performance. The aim of this study is to present TotalProductive Maintenance and its benefits by providing a system analysis for implication in amiddle scale manufacturing company.In the first part of this study, introduction has been made and objectives have been told.In the second part general background of Total Productive Maintenance concept hasbeen given. Also, the basic applications that the subject covers have been told andmeasurement methods of performance have been given.In the third part, observations have been told and solutions that are in the scope of TotalProductive Maintenance have been suggested for the sample company.And finally, general discussions and evaluations have been made in the fourh part.SEPTEMBER, 2006 Emrah Karacavi