Fourier tanımlayıcıları ve moment değişmezleri ile 2D nesne tanımlama
2D object definition with Fourier descriptors and moment invariants
  1. Tez No: 185222
  2. Yazar: İLHAN UĞUR ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik-Haberleşme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZETFOURIER TANIMLAYICILARI VE MOMENT DEĞ ŞMEZLERLE 2D NESNE TANIMLAMABu tez 2 boyutlu nesnelerin bilgisayar ortamında görüntülerinin alınıpkarşılaştırılması suretiyle nesneleri tanımlama yöntemlerini incelemek amacıylayapılmıştır.Birinci bölümde tez konusunun amacı açıklanmış ve konuya giriş düzeyindebilgilendirme yapılmıştır.kinci bölümde nesneleri tanımlamak için kullanılabilecek farklıparametrelerden bahsedilmiş, her bir parametrenin hesaplanma yöntemi gösterilmişve bu parametrelerin avantaj ve dezavantajlarına değinilmiştir. Tezin isminioluşturan fourier tanımlayıcıları ve moment değişmezlerinin nasıl hesaplandığı,nerelerde kullanıldığı ve farklı hesaplama yöntemleri de bu bölümde açıklanmıştır.Ayrıca tanımlamaları yapılan moment değişmezleri ve fourier tanımlayıcılarınınmatematiksel olarak nasıl hesaplandığı ve şekil tanımlama uygulamalarındasağlanması gereken değişmezlik özelliğinin nasıl kazandırıldığına değinilmiştir. Eldeedilen değişmezlik özelliğine sahip öznitelikler ile benzerlik ölçümünün nasılyapıldığı, ve farklı benzerlik ölçüm tekniklerine de bu bölümde yer verilmiştir.Üçüncü bölümde ise örnek nesneler için moment değişmezleri ve fouriertanımlayıcıları hesaplanmıştır. Hesaplama sonucu elde edilen parametrelerindeğişmezlik özelliğini kanıtlamak için nesne üzerindeki biçimsel özelliklerdeğiştirilerek farlı durumlar için parametreler tekrar hesaplanmış ve elde edilen yenideğerlere göre karşılaştırmalar yapılmıştır.Dördüncü bölümde 10 farklı resimden oluşan bir veritabanı hazırlanmıştır. Buresimler için moment değişmezleri ve fourier tanımlayıcıları hesaplanarak 10 farklıresme ait değerler veritabanı oluşturulmuştur. Nesne resimleri üzerine döndürme,boyut değiştirme, ışıklandırma ve gürültü ekleme etkileri uygulanarak elde edilenyeni resimler için veritabanındaki resimlere olan benzerlik oranları deneylerleincelenmiştir. Benzerlik ölçümü için öklit uzaklığı yöntemi kullanılmıştır.Beşinci bölümde dördüncü bölümde uygulanan deneyler üzerine yorumlaryapılmış ve fourier tanımlayıcıları ve moment değişmezlerinin avantaj vedezavantajları tekrar vurgulanmıştır. Şekil tanımlama uygulamaları için buparametrelerin önemi tekrarlanmıştır.Mart, 2006 lhan Uğur ÜNAL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT2D OBJECT DEFINITION WITH FOURIER DESCRIPTORSAND MOMENT INVARIANTSThis thesis was prepared to observe the definition methods of objects byvisualizing and comparing 2D objects in computer environment.In the first chapter, the aim of thesis was explained and general informationwas given as introduction.In the second chapter, different parameters were mentioned which could beused to define the objects. The calculation method of each parameter was shown andadvantages and disadvantages of these parameters were stated. The way ofcalculating, the areas of usage and different calculation methods of fourierdescriptors and moment invariants that forms the name of the thesis were alsoexplained in that chapter. The mathematical calculation of moment invariants andfourier descriptors that were defined and how the property of invariableness thatshould always be provided in shape description acquired were explained. Theessential qualifications which own the gained invariableness property, how similaritymeasurements tkae place and different similarity measurement techniques were toldhere.In the third chapter, moment invariants and fourier descriptors for sampleobjects were calculated. The parameters were calculated again for dissimilarconditions by changing formal properties of the objects in order to prove theinvariableness property of gained parameters as the result of calculation andcomparisons were made according to new values.In the fourth chapter, an image database was prepared which consist of 10different object images. By calculating fourier descriptors and moment invariants fortheese images a numerical database was constituted. In this chaper 7 differentexperiments were made for measuring description success of fourier descriptors andmoment invariants. For new images which were got by applying rotation, scaling,noising and illumination effects to image database; similarity ratio was measured forall new images with database images. For similarity measurement Euclide Distancemethod was used.In the fifth chapter, comments were made on the experiments in fourth chapterand advantages and disadvantages of fourier descriptors and moment invariants werestressed. The importance of these parameters for shape definition application wasrepeated.March, 2006 Ilhan Ugur UNAL