The feasibility and efficiency analysis of infrared radiation reduction methods for warships
Harp gemileri için kızılötesi yayımın azaltılması yöntemlerinin fizibilite ve etkinlik analizi
  1. Tez No: 185231
  2. Yazar: EMİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET KADIRGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Marine Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezin amacı; bir savaş gemisinin yaptığı kızılötesi yayımın (kızılötesi iz ya daimza) azaltılmasına yönelik mevcut yöntemlerin ve etkinliklerinin değerlendirilmesidir.Bu değerlendirme, söz konusu yöntemlere yönelik tanımlanabilen parametrelerinkarşılaştırılması yoluyla yapılmaktadır. Bu parametreler: Savaş gemisinin toplammaliyeti, savaş gemisinin kızılötesi güdümlü mermiler ile vurulma olasılığı, gemininkızılötesi güdümlü mermiyi fiziksel imha (hardkill) ve elektronik harp (softkill)kullandığı halde kaçırma olasılığı, uygulanacak kızılötesi imza azaltma donanımınınsıcaklık düşürme seviyesi, bu sistemin uygulanmasından sonar geminin toplamperformansı, azaltım yönteminin bakım ve toplam maliyeti.Dikkate alınan kızılötesi imza azaltım yöntemleri ise özel yüzey boya kullanımı,savaş gemisini perdeleyecek sis oluşturulması, geminin bordasının su ile soğutulması,makine dairesinin izolasyonu ve egzoz bacası ile egzoz dumanının soğutulmasıdır.Ayrıca bu araştırma; mühendislik yönetimi yaklaşımını kullanarak, bir savaşgemisinin kızılötesi imzasının azaltılması yöntem ya da yöntemlerinin uygulanmasıkonusunda daha güvenilir karar verilebilmesi için bir fizibilite modeli sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to evaluate the efficiencies of the current methods ofreducing the infrared radiation (signature) of a warship by comparing the definableparameters of these methods such as the cost of the warship, the probability of hit by theIR guided missiles, the probability of missing the IR missile by hardkill and softkill, andthe temperature reduction level by the IR signature reduction equipment, total shipperformance after installation, maintainability and total cost of the reduction method.The considered infrared signature reduction methods are using special surface paint,generating fog to screen the warship, cooling the hull of the warship with water, isolationof the engine room, and cooling the exhaust duct and plume of the warship.Moreover, this research brings up a feasibility model in order to give more reliabledecisions about applying the method (or methods) of infrared reduction of a warship byusing the engineering management approach.