Multi-item inventory ordering model from a single source
Tek kaynaktan birden fazla ürün sipariş modeli
  1. Tez No: 185232
  2. Yazar: NÜZHET EZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHAR SENNAROĞLU, Y.DOÇ.DR. SEROL BULKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZETTEK KAYNAKTAN BİRDEN FAZLA ÜRÜN SİPARİŞ MODELİBu tez birden fazla kaynak kısıtlaması var iken toplam envanter maliyetini enaza indirmek amacıyla birlikte birden fazla ürün envanter sipariş süreci probleminianlatmaktadır. Ekonomik Sipariş Miktarı modeli envanter sipariş süreci için iyi biryaklaşım olsa da, bu yaklaşım sipariş edilmek için bir ürünün olduğunu ve kaynakkısıtlaması olmadığını varsaydığı için en uygun sipariş miktarını vermeyebilir. Buvarsayımlar, bu koşullar altında gerçekçi çözümlerin oluşmasını sağlamayacaktır.Sabit Olmayan Sipariş Modeli, bağımsız çevrim sipariş modeli ve Ekonomik SiparişMiktarı modelinin birleşimidir. Bu model Ekonomik Sipariş Miktarı modelinidikkate almakta, ama kaynak kısıtlamalarını da bozmadan bağımsız çevrim siparişmodelini de kullanmaktadır. Kaynak kısıtlaması ile birlikte Ekonomik SiparişMiktarı modeli ve bağımsız çevrim sipariş modelinin en az sipariş miktarını, enuygun sipariş miktarı olarak atamaktadır. Bu noktada, bu model Ekonomik SiparişMiktarı modeli ve bağımsız çevrim sipariş modelinin birleşimi olarak tanımlanabilir.Bu tezde, tek kaynaktan sipariş için üç ürün alınmakta ve tanımlanan algoritmayagöre en uygun sipariş miktarları bulunmaktadır. Algoritmadan bulunan toplamenvanter maliyeti sabit çevrim yaklaşımıyla bulunan maliyetle karşılaştırılmıştır.Sonuçlar sunulmuş ve değerlendirilmiştir.Haziran, 2006 Nüzhet EZER
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMULTI-ITEM INVENTORY ORDERING MODEL FROM ASINGLE SOURCEThis thesis expresses the problem of multi-item inventory ordering processwhen there are multiple resource constraints with the objective of minimizing thetotal inventory cost. Although Economic Order Quantity (EOQ) model is a goodapproach for inventory ordering process, it might not give the optimum orderquantity, since this approach assumes that there is a single item to be ordered andthat there are no resource constraints. These assumptions will not make realisticsolutions occur under these conditions. Non-Stationary Ordering Model is thecombination of independent cycle ordering model and EOQ model. This modeltakes the EOQ model into consideration, but also uses independent cycle orderingmodel while not violating the resource constraints. The least order quantity of EOQand independent cycle with resource constraint is appointed as the optimum orderquantity. At that point, this model can be defined as the combination of EOQ andindependent cycle model. In this thesis, three items to be ordered from a singlesource were taken and the optimum order quantities were found according to thedefined algorithm. Total inventory cost found from algorithm was compared withthe cost found from fixed cycle approach. Results were presented and evaluated.June, 2006 Nüzhet EZER