Sıcak yolluk sistemleri ve temiz su PP-RC kapak kalıbı uygulması
Hot runner system and the applitacion on clean water PP-RC cap mould
- Tez No: 185235
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZETSICAK YOLLUK SİSTEMLERİ VE TEMİZ SU PP-RC KAPAKKALIBI UYGULAMASIPlastik malzemeler insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş, özellikleotomotiv sektörü olmak üzere tüm sahalarda yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Gelişmişve gelişmekte olan ülkelerde plastik sektörünün yıllık büyüme hızı %10'ların üzerindedir.Bunun bir sonucu olarak dünyada tüketilen plastik malzemeler hacim açısından metallerioldukça geride bırakmıştır. Ülkemiz bu açıdan bakıldığında plastik endüstrisinin çok hızlıgeliştiği bir konumdadır. Bu sektör iç talebi karşıladığı gibi özellikle otomotiv ve beyazeşya sektöründe,başta Avrupa ülkeleri olmak üzere bir çok ciddi dış satımlargerçekleştirmektedir. Ülkemizin Avrupa birliğine üyelik çalışmaları plastik sektörününgelişmesine önemli ivme kazandırmış bulunmaktadır. Plastik parça üretimindeki teknolojifizikten uzay mühendisliğine bir çok disiplini içerisinde barındırmaktadır. Plastikkalıplarının tasarımı ve üretimi plastik sektörünün en hayati kısımlarındandır. Ülkemizdeenjeksiyon kalıplarında sıcak yolluk sistemleri pek yaygın olarak kullanılmamakta ve bunabağlı olarak bazı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu durum özellikle ihracat açısındanolumsuzluklar ortaya çıkarmaktadır.Bu çalışmada sıcak yolluk ekipmanları kısaca tanıtılmıştır ve eğitim amaçlı bir temizsu PP-RC kapak kalıbı yapılarak sıcak yolluk sistemi ekipmanları kalıp üzerindegösterilmiştir.Sıcak yolluk sistemlerinin önemi, plastiklerin enjeksiyonla kalıplanmasındasarfiyatları minimize etmede en önemli etkenlerden birisidir. Elektrik ve hammaddesarfiyatının azaltılması, kalıp ömrünün uzun olması, makine yıpranmasının azaltılmasısıcak yolluk uygulamalarının başlıca avantajlarıdır. Bu çalışma sırasında üretilecek olansıcak yolluk sistemli kalıp; eğitim amaçlı olarak kullanılacaktır.Tezin hazırlanması ile ilgili literatür taraması yapılarak teorik altyapı oluşturulup bunadayalı olarak yapılan tasarım sonucu, kalıp imal edilmiştir.Haziran,2006 Hakan ALTINTAŞ
Özet (Çeviri)
ABSTRACTHOT RUNNER SYSTEMS AND THE APPLICATION ON CLEANWATER PP-RC CAP MOULD.Plastics have became an indispensable material in human life, it has found a widerange of application area especially in automotive industry. Yearly improving rate ofplastics industry is above 10% in both grow up and growing countries. As a result of this,consumption volume of plastics is far above from the consumption volume of metals. Fromthis point of view our country is in a state that plastics industry is improving so fast. Thisindustry meets demands from Turkish industry as well as there are serious demands inautomotive and white furniture industries especially from Europe countries. . Efforts madeto become a member of European Union accelerated the improving rate of plasticsindustry. Technology used in manufacturing plastics goods fed from many different areaslike physics and space engineering. Design and production of plastic injection moulds arecore parts of plastics industry. Due to the fact that, use of hot runner systems in injectionmoulds is not common in our country some problems arise in this field. Especially we havesome difficulties in exports .In this project hot runner equipment has been covered shortly, a clean water cap PP-RC mould has been designed and hot runner equipment has been demonstrated on themould.Hot runner systems are crucial factors in minimizing consumptions during plasticsinjection moulding. The most important advantages of using hot runner systems are ;reduction in consumption of electricity and raw material, lengthen in mould life andreduction in depreciation rate of machine. The mould with hot runner system that isproduced in this project will be used for training purposes.The theoretical background needed fort his thesis has gained from literature surveyand mould has been designed and produced with the help of this background.June,2006 Hakan ALTINTAŞ