Tekstil atık sularının renginin giderilmesi
Decolorization of textile waste water
  1. Tez No: 185332
  2. Yazar: HÜSNİYE TEMOÇİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZETTEKSTİL ATIK SULARININ RENGİNİN GİDERİLMESİFarklı renge ve farklı yapıya sahip 3 reaktif boyarmaddenin, C.I. ReactiveBlack 5, C.I. Reactive Blue 19, C.I. Reactive Red 21, laboratuarda hazırlanmış atıksu çözeltileri kullanılarak, bu boyarmaddelerin renkleri lakkaz enzimiyle giderilmeyeçalışılmıştır. Uygulamaların tekrarlanabilirliği üzerine yapılan çalışmalarda işlemlerfarklı sıcaklıklarda, farklı enzim miktarlarında ve farklı yöntemlerle denenerekoptimize edilmiştir. Renk giderme işlemi sırasında rengi giderilen boyarmaddeçözeltilerinin UV-Görünür Alan spektrofotometresinde absorbans değerleriölçülmüştür. Her bir renk giderimine ait absorbans değerlerini kullanılarak rengigiderilmiş çözeltinin konsantrasyonu ve % renk giderme oranları hesaplanmıştır.Elde edilen verilerin değerlendirilmesi yoluyla gerçekleştirilen tüm renk giderimiişlemleri karşılaştırılmıştır.Sunulan tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanınamacı anlatılmaktadır.İkinci bölümde enzimin tanımı yapılarak, yapısı, özellikleri ve çalışmamekanizması hakkında genel bilgiler verilmekte ve enzimlerin tekstil terbiyesindekullanım alanlarına değinilmektedir. Ayrıca tekstil atık sularına sularına uygulananren giderim işlemleri hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde; uygulamalarda kullanılan yöntemler, maddeler, araçlar vestandartlar verilmektedir.Dördüncü bölümde; renk giderme işlemi görmüş boyarmadde çözeltilerine aitspektrofotometrik ölçüm değerleri ve bu değerler yardımıyla hesaplanan çözeltikonsantrasyon ve % renk giderimi değerleri çizelge ve şekiller halindesunulmaktadır.Beşinci bölümde ise; tez çalışması sonucunda elde edilen veriler ortayakonmuş, tartışılmış ve değerlendirilmiştir.Haziran, 2006 Hüsniye TEMOÇİN
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDECOLORIZATION OF TEXTILE WASTEWATER BYENZYMESIn this work, three different reactive dyestuffs, having different colours andstructures, namely C.I. Reactive Black 5, C.I. Reactive Blue 19, C.I. Reactive Red21, were decolourized by the use of laccase enzyme and different methods, using thewastewater solutions prepared in laboratory. Studies on repeatability of experimentswere carried out and the experimental conditions were optimized by working atdifferent temperatures, different amount of enzymes and different methods.During the decolorization treatments, the absorbance values of the decolorizeddye solutions were measured by a UV-Visible Spectrophotometer. The percentageratios of decolorization were calculated from the concentration values of eachdecolorized dye solutions. All the results obtained from different treatments werecompared to each other.This study consists of five chapters. In the first chapter, the aim of the studywas explained. In the second chapter, the definitions, structure and the actionmechanisms of enzymes, were explained. In the third chapter, the experimentalmethods, the chemicals, the materials and the equipment used in this work weregiven in detail. In the fourth chapter, the measured spectorophotometric values ofdecolorized dye solutions and the percentage ratio of decolorization were presentedin tables and figures. In the fifth chapter, the results obtained from the study wereexplained and discussed.June, 2006 Hüsniye TEMOÇİN