TIG kaynak yöntemiyle birleştirilen östenitik paslanmaz çeliklerin mikroyapı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of microstructure and mechanical properties of austenitic stainless steels combined with method of welding TIG
  1. Tez No: 185333
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM KURT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZETTIG KAYNAK YÖNTEM YLE B RLEŞT R LEN ÖSTEN T K PASLANMAZÇEL KLER N M KROYAPI VE MEKAN K ÖZELL KLER N N NCELENMESGünümüzde endüstrinin en önemli sorunlarından birisi, malzemelerin farklı ortamlarda korozyonauğramalarıdır. Demir esaslı malzemeler arasında paslanmaz çelikler son 25 yılda kullanımı hızlayaygınlaşan çok önemli bir malzeme gurubudur. Paslanmaz çeliklerin mükemmel korozyon dayanımları,düşük ve yüksek sıcaklıklarda kullanılabilir olmaları kolay şekillendirilebilmeleri ve estetik görünümleribu malzemeye geniş bir kullanım amacı açmaktadır.TIG Kaynak yöntemi ülkemizde giderek artan bir kullanım alanına sahiptir. Bu yöntemdeerimeyen bir Tungsten elektrot ile iş parçası arasında ark oluşturulmakta ve ark bölgesi lüledengönderilen asal gaz tarafından korunmaktadır. lave metal ise aynen oksi gaz kaynağında olduğu gibi tel,kaynakçı tarafından kaynak bölgesine dışarıdan verilmektedir.Bu çalışmanın amacı, endüstride büyük bir öneme sahip paslanmaz çelik malzemelerin TIGkaynak yöntemiyle birleştirilerek, kaynak kabiliyetinin, mikroyapı ve mekanik özelliklerinin araştırılmasıve incelenmesidir.Haziran, 2006 Halil brahim KURTVIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINVESTIGATION OF MICROSTRUCTURE AND MECHANICAL PROPERTIESOF AUSTENITIK STAINLESS STELLS COMBINED WITH METHOD OFWELDING TIGToday, coorosion is one of the big problem at industry. Stainless steels have got big importance atlast twenty five years. Stainless steels have got excellent corrosion resistence, it can be formed easly, itcan be used low and high tempareture, and it has good appearence. This properties increase using ofsteanless steels.TIG welding method, increase in our country day by day. In this method, arc occuers betweeninsoluble a Tungsten electrot and main material. Welding area procetets by gas which is sending insideroll. In TIG method, additional wire gives by welder like in oksi gas welding.We aim in this work, stainless steels which have big importance in this industry welded by TIGwelding method, is going to invastigate microstructure properties and mechanical.June, 2006 Halil brahim KURTIX