Samsun ilinde yetiştirilen tütün (Nicotiana tabacum L.) bitkisinden izole edilen rhizoctonia grubu fungusların karakterizasyonu
The characterisation of rhizoctonia group fungi isolated from tobacco plant (Nicotiana tabacum L.) cultivated in Samsun
- Tez No: 185405
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, Samsun merkez ilçesi ve sekiz ilçede, fide ve tarla dönemlerindegerçekleştirilen arazi çalışmalarında tütün (Nicotiana tabacum L.) bitkisi ve toprakörnekleri toplanmıştır. Tütün bitkisi ve toprağından yapılan izolasyon çalışmalarısonucunda 96 multinükleat (Çok çekirdekli), 14 binükleat ( ki çekirdekli) toplam 110Rhizoctonia izolatı elde edilmiştir.Anastomoz testleri neticesinde izolatlardan 3 tanesinin R. solani AG 1, 6tanesinin R. solani AG 2, 92 tanesinin R. solani AG 4, 10 tanesinin R. zeae ve 6tanesinin BN Rhizoctonia AG-A olduğu tespit edilmiştir. Buna karşın 8 adet BNRhizoctonia izolatının ait olduğu anastomoz grubu (AG) tespit edilememiştir.Elde edilen izolatların karakterizasyonları için koloni pigmentasyonu,sklerosyum pigmentasyonu, hif çapı, sklerosyum çapı, çekirdek sayısı, tiamin ihtiyacıgibi özellikleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler neticesinde, AG 1 izolatlarının kolonipigmentasyonu ve sklerosyum çapına bakılarak AG 1-IA olduğu, diğer kültürelözelliklerin ise alt grup (ISG) ayrımında kullanılamayacağı tespit edilmiştir. Elde edilensonuçlar AG 2 izolatlarının koloni, sklerosyum pigmentasyonu ve tiamin ihtiyacınabakılarak alt gruplara ayrılabileceğini göstermiştir. Bu bağlamda elde edilen AG 2izolatlarının AG 2-1 olduğu tespit edilmiştir. AG 4 izolatlarında ise alt grup ayrımınınkültürel özelliklerle mümkün olmadığı tespit edilmiştir. zole edilen R. zeae izolatlarınıngerek test izolatları gerekse literatürler ile belirli kültürel özellikleri açısından farklılıkgösterdiği görülmüştür. Bu sonuçlar daha önce yapılan bazı çalışmalarda da gözlenen veR. zeae içerisinde var olduğu düşünülen heterojenliği daha iyi biçimde ortayakoymaktadır. BN Rhizoctonia AG-A izolatları ise hem kontrol amaçlı kullanılan AG-Atest izolatı hem de literatüler ile sklerosyum çapları dışında ki kültürel özellikleriaçısından tam bir uyum göstermiştir. Ayrıca elde edilen bütün bu verilerin literatürler ilede uyumlu olduğu tespit edilmiştir.Yapılan in-vitro patojenite denemelerinde elde edilen R. solani AG 1izolatlarının tütünde: (Nicotiana Tabacum L.) oluşturulan 1-5 skalasına göre 3 veya4'üncü derece patojen, AG 2 izolatlarının 1. veya 2'inci derece patojen, AG 4izolatlarının tümünün 1'inci derece patojen, R. zeae izolatlarının nonpatojen, BNRhizoctonia AG-A izolatlarının ise 3. derece patojen oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, tobacco plants (Nicotiana tabacum L.) and soil samples werecollected during the field surveys that was made both during seedling and field periodsin the center and the other eight districts of Samsun. At the result of the isolation fromthe tobacco plants and soils, 96 multinucleate, 14 binucleate, totally 110 Rhizoctoniaisolates were identified.At the result of the anastomosis tests it was determined that three of the isolateswere R. solani AG 1, six were R. solani AG 2, 92 were R. solani AG 4, 10 isolates wereR. zeae and six of them were BN Rhizoctonia AG-A. Beside, the anastomosis group ofeight BN Rhizoctonia isolates could not determined.The culturel features used for the characterization of obtained isolates are colonypigmentation, sclerotia pigmentation, hyphal diameter, sclerotia diameter, nucleusnumber and thiamine requirement. It was found that the AG 1 isolates belong to AG 1-IA according to the colony pigmentation and sclerotia diameter, but the other culturalfeatures could not be used for the separation of intraspecific groups. The results showedthat AG 2 isolates could be placed into intraspecific groups according to colony,sclerotia pigmentation and thiamine requirement. At this point the all of AG 2 isolatesobtained were belonged to AG 2-1. It also determined that the AG 4 isolates could notbe distinguished into intraspecific groups accoding to cultural features. It was shownthat the isolated R. zeae isolates could be differentiated when comprised with the testisolates and the literature in certain culturel features. This results reveal throughly theheterogenicity in R. zeae that was determined in some early researches. BN RhizoctoniaAG-A isolates showed full concordance with in cultural features except sclerotiadiameter with the literatures and the AG-A test isolates used as control. It wasdetermined that all the data obtained were well accommodated with the literature.In the in-vitro pathogenicity experiments, it was determined that the R. solaniAG 1 isolates were 3 th or 4 th degree pathogens on tobacco plants (Nicotiana tabacumL.), AG 2 isolates were 1 th or 2 nd degree, all AG 4 isolates were 1 th degree and R.zeae isolates were 5 th degree pathogens according to the 1-5 pathogenicity tabledeveloped by us.