Gayrimenkul değerleme
Real estate valuation
  1. Tez No: 185649
  2. Yazar: BERNA AYÇA NUHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Türkiye'de, özellikle 2004 yılının son çeyreğinden itibaren ekonomidekiistikrarın devam edeceği kanaatinin oluşması, bankaların konut kredisi faizoranlarını düşürmesi ve vadelerini arttırması konut kredilerine olan talebi önemliölçüde arttırmış ve buna bağlı olarak da gayrimenkul sektörü hareketlenmiştir.Gayrimenkul sektörünün gelişmesi taşınmaz değerinin ekonomi içerisindeönemli bir yer tutmasına sebebiyet vermiş olup, gerçek değer arayışı, alım-satım devir ve takaslarda bedel tespiti ile finansal sektörde yenidenyapılandırmaya bağlı olarak banka aktiflerinin objektif kriterlere göre analizi gibietkenler; konusunda uzman, tarafsız, güvenilir firmalar ve uzmanlar tarafındanhazırlanan ve varlıkların gerçek değerini yansıtan raporların önemini arttırmıştır.Araştırmacılara ve uygulayıcılara, yürürlükteki yasalar ve kabul gören uluslararası standartlar kapsamında gayrimenkul değerlemesi ve Türkiye'de standardıbulunmayan değerleme raporlarını açıklamak, seçilen değerleme yöntemlerininnasıl uygulanması gerektiğini göstermek bu çalışmanın temel amacıdır.Gayrimenkul değerlemesinde kullanılan yöntemlerden ikisi olan; maliyet vekarşılaştırma yöntemleri ile örnek uygulama yapılarak, temel amaçdesteklenmektedir. Örnek uygulama ile gayrimenkul değerlemenin elde edilenverilerle, seçilen yöntemlerin nasıl uygulanacağı ve değerleme raporunun nasılyazılması gerektiğinin tartışılması amaçlanmıştır.Araştırmada ele alınan uygulamalarda maliyet ve karşılaştırma yöntemlerikullanılmış; Samsun ili, Merkez ilçesi, Atakum Belediyesi, Cumhuriyet Mahallesisınırları içerisinde aynı bölgede bulunan üç farklı mesken araştırılarak,birbirlerinden farklı özelliklere sahip olmaları sebebiyle oluşan fiyat farklarıincelenmiştir.Anahtar Kelime: Gayrimenkul değerleme, maliyet yöntemi, karşılaştırmayöntemi, Atakum, Samsun
Özet (Çeviri)
The idea of the continuity of the stability in Turkish economy since 2004and the banks? decreasing the interest rates, increasing settlement dates inresidence credits, affected the demand for residence credits. Thus, real estatesector has been affected. The need for real estate has not been able to beenough for the demand. The development of real estate sector has been thecause of the importance of real estate in economy searching for real value,decision on the buying, selling and exchanging, the analyse according to theobjective criterions depending on reconstruction of financial sector haveincreased the importance of the reports showing the real value of the things andprepared by neutral, trustable experts. The main purpose of this research is toexplain the reports having no standarts in our country, value according to thelaws in force and approved international standarts and to show which methodshould be used for valuation and how it should be used. There are two methodsused in real estate valuation. One of them is cost the other one is comparison.Example practice should have been performed and the main purposed shouldbe supported. It has been aimed that the discussion should be made aboutwhich comparison method is to be used and how the report should be written.In the practices of the research, cost and comparison methods havebeen used, three different places which are in the same region of Samsun City,Merkez Town, Atakum Municipality, Cumhuriyet Quarter. The difference inprices have been examined due to the fact that they all have differentcharacteristics.Keyword: Real estate valuation, the cost method, the comparison method,Atakum, Samsun