Karadeniz'de yaşayan zargana (Belone belone L. 1761)'nın bazı kemiksi yapıları ile uzunluk-ağırlık ilişkisi
Determination of the length-weight relationship and some bony structures of the garpike (Belone belone L. 1761) in the Black Sea
- Tez No: 185658
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
IKARADEN Z'DE YAŞAYAN ZARGANA (Belone belone (L. 1761))'NIN BAZIKEM KS YAPILARI LE UZUNLUK-AĞIRLIK L ŞK S N N BEL RLENMESÖZETBu çalışma Karadeniz'de yaşayan Belone belone'nin yaş tayinindekullanılacak güvenilir kemiksi yapıyı belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ekim 2003ve Aralık 2004 tarihleri arasında yakalanan 278 örnekten omur, otolit, operkül,suboperkül ve kleitrum çıkarılmıştır. Her bir kemiksi yapıyı yaş tayininehazırlamak için belirli metotlar uygulandıktan sonra yaş belirlemeye uygunbulunan omur ve otolitler binoküler mikroskopta incelenmiştir.Omur ve otolit için ortalama yaş hesaplanmış ve tekrarlı okumalardanelde edilen yaş verilerinin uyumu değerlendirilmiştir. Her bir kemiksi yapınınokumaları için ortalama yüzde hata ve değişim katsayısı, otolit uzunluğu, otolitgenişliği ve otolit ağırlığı ile çatal boy ve yaş arasındaki ilişkiler tespit edilmiştir.Uzunluk-ağırlık ilişkisi de belirlenmiştir.Sonuçta otolit ve omur bu türün yaş tayininde kullanılabilecek kemiksiyapılar olarak belirlenmiştir. Ancak otolitin çıkarılması, işlemlerden geçirilmesive saklanması kolay olduğundan otolit güvenilir kemiksi yapı olarak tercihedilmiştir. Elde edilen otolit yaşı verilerinden von Bertalanffy büyüme denklemi-0,290(t+1,860)Lt= 65,08 [ 1- e ] olarak hesaplanmış ve büyüme eğrisiçizilmiştir.Araştırma sonucunda, Belone belone ile ilgili olarak yaş bilgilerinin gerekliolduğu bütün çalışmalarda doğru ve güvenilir sonuçlar için otolit metodununtercih edilmesi gerektiği düşünülmektedir.Anahtar Kelimeler : Belone belone, Yaş Tayini, Omur, Otolit
Özet (Çeviri)
IIDETERMINATION OF THE LENGTH-WEIGHT RELATIONSHIP AND SOMEBONY STRUCTURES OF THE GARPIKE (Belone belone (L. 1761)) IN THEBLACK SEAABSTRACTThis study is conducted to determine the most reliable bony structure forageing of Belone belone inhabiting Black Sea. Vertebra, otolith, opercle,subopercle and cleithrum were removed from 278 individuals collected betweenOctober 2003 and October 2004. after prepation of each bony structure for agedetermination, by appropriate methods, the structures available for ageing;vertebra and otoliths were investigated using binocular microscope.Mean ages were estimated for vertebra and otolith and precision of ageestimates from multiple readings was evaluated. APE and CV estimated fromthe readings of each bony structure and the relation between fork length andIIage and otolith length, otolith width and otolith weight was determined. Thelength-weight relationships were also calculated.In conclusion, otolith and vertebra were determined as reliable bonystructures in ageing of this species. However, otolith is preferred as ageingmaterial for its easy removal and storage. Von bertalanffy growth equation was-0,290(t+1,860)calculated as Lt= 65,08 [ 1- e ] from otolith age data, and thegrowth curve was represented.As a result of research, it is thought that otolith must be preferred foraccurate and reliable age information about Belone belone, from now on.Key Words : Belone belone, Age Determination, Vertebra, Otolith.