Bir temizlik maddeleri üretim tesisi için deming modeli ve ISO 14000 ÇYS uygulaması
Application of deming model and ISO 14000 E.M.S. for a plant producing cleaning materials
  1. Tez No: 185726
  2. Yazar: FARUK KANALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA TARLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Küreselleşmeyle artan rekabet zaman içerisinde kalite kavramının önemini giderekarttırmış, kapsamını ürünlerde sınırlandırmayıp çevre koruma konularına kadargenişletmiştir. Öyle ki, üretim sektöründe çevresel kaliteyi toplam kalite yönetimininvazgeçilmez bir parçası haline getirmiştir. Böylelikle doğan ISO 14000 çevreseletkileri bulunabilen her tür faaliyet için uygulanabilir/uyarlanabilir hale gelmiştir.Kalite yönetiminin ana unsurları olarak planlama, uygulama, kontrol ve yenidengözden geçirme aşamaları Deming Modelinde çevresel konulara uyarlanmıştır.iiiSunulan bu çalışmada kaliteden hareketle çevresel kalite kavramı ve çalışmalarıirdelenmiş bir örnek endüstriyel faaliyet üzerinde örnekleme yapılmıştır. Temizlikmaddeleri üretimi yapan endüstrilerin tümüne uygulanabilir nitelikteki çalışmadaISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi şartlarını yerine getirmek için Deming'in Çevreyönetim döngüsünü model olarak alan bir kaynak-klavuz oluşturulmuştur. Bu döngü;planlama, uygulama ve işlem, kontrol ve düzeltici faaliyet, yönetimce yürütülengözden geçirme aşamalarını kapsamaktadır. Normal, anormal, acil çalışma koşulları,geçmişte ve günümüzde yapılan ve gelecekte yapılması planlanan faaliyetleri, ilgiliçevre kanun ve mevzuatları, çevre politikası, gönüllü taahhütler, müşteri istekleri,yerel toplum görüşleri, üretim tesisinin planlama evresinde değerlendirilmiş,uygulama ve işlem aşamasında Çevre Yönetim Sisteminin etkinliğini sağlamakamacıyla görevler, sorumluluklar ve yetkiler tanımlanmış, kontrol ve düzelticifaaliyetler bölümünde temizlik maddeleri üretim tesisinde çevre etki değerlendirmeprosesleri yer almıştır. Yönetimce gözden geçirme aşamasında yer alan, amaç vehedeflere nasıl ulaşıldığı, Çevre Yönetim Sisteminin değişen koşullar karşısındauygunluğunun korunma yöntemleri, amaç hedefler veya politikanın revizyonu içinönerileri, sürekli gelişmenin sağlanması ve yapılması gereken değişiklikler bubölümde yer almıştır. ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi uygulaması tesisin, tümyasal mevzuatlara uymasını sağlamanın yanı sıra üretim ve kullanımlarda çevreyiolumsuz etkileyecek faktörleri minimuma indirmek için gerekli çalışmaları kirliliğioluşmadan önce önleyecek tasarımları içermesi, üst yönetim ile birlikteçalışanlarında ``Temiz Çevre'' olgusunu benimsemesini sağlaması bakımından önemtaşımaktadır. Yapılan bu çalışmalar doğrultusunda temizlik maddeleri üretim tesisiISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi Çevre El Kitabı türünde bir kaynak elde edilmişve bu kaynak bu alanda çalışma yapan işletmelere bir model oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Increasing globalization and competition dependingly has been increasing theimportance of quality, and enlarging its area from products to environmental issues.Environmental quality became an integral part of the total quality management. ISO14000, so established, became an applicable/adaptable system for all industrial andother plants. As the main components of quality management, planning, application,control and reviewing stages are applied to environmental issues in Deming model.Therefore, in the present study, environmental quality studies and Deming modelwere examined and applied to a cleaning materials production plant. A kind ofvmanual was obtained which will be a guide to those who want to applyenvironmental quality studies to his plant. In this manual the cycle of Deming?sEnvironmental Management is taken a model. This cycle consists of four mainstages; planning, application process control and regulating and the revision takenover by the managers. Normal, abnormal and emergency working circumstances,activities of the past, today and the activities that are planned for the future, relatedenvironmental laws and containers, environment policy, volunteer agreements,costumers? offers, society thoughts were all examined in the planning stage ofproduction institution. In the application and process stages responsibilities dutiesand authority are described in order to increase the importance of the system ofEnvironmental Management. The control and regulating activities stage includesEnvironmental Effect examination in the example plant. At the revision stage, whichis taken over by the managers, how the aims and goals are realized, the protectiontechniques of suitability of environmental management system against the differingcircumstances, aims or suggestions of politics for revision, achieving consonantimprovement and the changes that must be done are mentioned. The practice wehave been doing in this institution is appropriate with the legal laws. The Workswhich are necessary for minimizing the harmful effects to the environment duringproduction and consumption are determined. The projects are prepared in order toprevent pollution before it occurs. The top managers and employees try to inform thesociety about a cleaner environment for a better life. Via these works cleaningmaterials production institution has obtained a manual like the handbook of ISO14000 Environment Management, and this source has become a model for thecompanies which work in this field.