Doğuştan kalça çıkığında intrauterin malpozisyon ve hormonal faktörler
  1. Tez No: 18575
  2. Yazar: GÜRLE OCAKLILAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
66 ÖZET Doğuştan kalça çıkığının etyolojik yönden intrauterin malpozisyon ve hormonal faktörler ile ilgisini araştırdığımız bu çalışmamızın ilk bölümünde literatürdeki bilgiler bir özet halinde gözden geçirilmeye çalışılmış, ikinci bölümde ise kendi çalışmamız sunulmuştur. Araştırmamız 38 vakayı kapsamış ve bunların dışında 20 kişilik bir kontrol grubu incelenmiştir. İncelemelerimizde ultrasonik radyografik radioirmunassay - ve klinik yöntemler kullanılmıştır. Sonuç olarak bulgularımız literatürdeki veriler doğrultu sunda olup, Doğuştan* kalça çık*ığı patolojisinin etyolojisinde hormonal ve intrauterin malpozisyonun bariz etkilerine işaret etmektedir. Anahtar kelimeler : Doğuştan kalça çıkığı, etyolojisi, hormonal faktörler, intrauterin malpozisyon.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY The purpose of the study is to clarify, the relationships between the etiology of Congenital Hip Luxation and întrauterin Malposition on one hand and Hormonal Factors on the other. The study is made up of two parts. In the first, a lite rature survey is presented in a compact form and in the second, some patient case studies are pr ented. Research on patients include 38 cases and this data i s af teiwards compared with an additional 20 nonpatient ones.. The basic me thöfflology includes ultrasonic and radiographic techniques and more importantly the use of radioimmunassay along with conventional clinical methods. The main results of the research verify thegen'eral t raids in the literature i Hormonal factors on one hand and întrauterin Malpositions on the other have clear affetcs on etiology of the Congenital Hipluxation. Key wo^ds : Congenital Hip Luxation, Etiology, Hormonal Factors, întrauterin Malposition.