Doğuştan kalça çıkığında ultrasonografinin tanıya katkısı
- Tez No: 23199
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı'nda Kasım 1988 - Temmuz 1991 tarihleri arasında klinik olarak DKÇ şüphesi olan 200 bebek (400 kalça) ultrasonogram ve ön-arka pelvis grafileri ile değerlendirildi. Tüm bebekler Graf yöntemi ile sınıflandırıldı ve bunlardan 167'si sağlıklı bulundu. Tip IIa grubu hastalar 3 ayı doldurduklarında kontrol edilirken, gözlem ve tedavi gerektiren olgular 1 aylık aralıklarla takip edildi. Klinik ve radyolojik bulguların yeni doğan döneminde ye tersiz olduğu ve bu dönemde ultrasonografinin daha değerli ve pratik bir tanı yöntemi olduğu izlendi. -67-
Özet (Çeviri)
SUMMARY 200 patients (400 hips) with clinical suspicion of conge nital hip dislocation were assessed by ultrasound and with anteroposterior radiographs of the pelvis in the Depart ment of Radiology, School of Medicine, Gazi University, between November 1988 and July 1991. 200 babies are classified by the Graf Method, 167 of them are found healthy. All patients classified as“group lla”had a checkup after 3 months, whereas those who re quired observation or therapy were followed up at 1 month intervals. It is seen that clinical and radiological data is insuffi cient for the survey of the newborn and thus at this stage, ultrasonography is more valuable and practical method of inspection. -68-