Sal sisteminde, midyenin (Mytilus galloprovincialis, Lamark, 1819) toplanmasının ve büyütülmesinin araştırılması
Investigation of mussel (Mytilus galloprovincialis, Lamarck, 1819) settlement and growth in raft system
  1. Tez No: 185821
  2. Yazar: MERYEM YEŞİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT KARAYÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ortalama boyu 40,28 ±0,70 mm, ortalama ağ ğ 6,058±0,16 g olan bir yaşıırlı grubuşmidyeler Akbalı Çiftliğk i'nin çapalama halatlarından toplanmı r. Midyeler naylontıçuvallara doldurularak 3×3 m boyutları iç liman bölgesinde sal sisteminden ası şnda lmıboyca, etçe ve ağ kça büyüme Nisan 2005 ile Mayı2006 arası araşrı şr. Birırlı s nda tılmıtıyı k araşrma süresince su sı ğ tuzluluk, toplam askı madde, askı organikıllı tı caklı, daki dakimadde, inorganik madde ve klorofil-a değerleri ölçülmüştür. Deneme sonundaıçuvallardaki midyelerde ortalama boy 71,72 ± 0,53 mm ve ortalama ağ k 31,89 ± 1,84rlııg olarak bulunmuş Organik madde miktarı boy ve ağ k arası önemli birtur.
Özet (Çeviri)
One-year-old mussels, (M. galloprovincialis, Lam.), were collected from themooring rope of cages of Akbalı fish farm. Mussels were stocked in nylon socks andksuspended from raft system (3×3 m) and shell growth, tissue growth and weight wereinvestigated in area of inner harbour of Sinop between April 2005 and May 2006. Watertemperatur, salinity, seston, organic matter, inorganic meter and chlorophyll-a weremeasured during one year experimental period. At the end of the experiment shell lengthreached 71,72 ± 0,53 mm and live weight reached 31,89 ± 1,84 g. Meat yield was highduring spring and early summer. Growth decreased during late autumn and winter due tothe low temperature and food availibility. A significant and positive relationship wasfound between particulate organic matter, shell growth and live weight.Four types of collector ropes (A type collector was in 14 mm diameter nylon ropewhich is suspended from the the raft in known mussel settlement time. B type collectorwas in 14 mm diameter nylon rope which is suspended one month early form the knownmussel settlement time. C type collector was in 22 mm diameter and made from old shiprope. D type colllector was in 19 mm diameter and made from old anchovy net.) wereused for spat settlement experiment.Most of the settlement were occurred between April and November but spatsettlenmet were seen during year.At the end of the experiment; shell lenght of mussels on A, B, C and D typecollectors were 44,00 ± 0,65 mm, 45,00 ± 0,68 mm, 44,40 ± 0,78 mm, 44,90 ± 0,60 mmrespectively.