Mersin-Anamur avlama bölgesinde dip trol ağı ile avcılıkta hedef dışı ve ıskarta av oranlarının belirlenmesi
Determination of by-catch and discard catch rates on trawl fishing in Mersin-Anamur fishing ground
  1. Tez No: 185832
  2. Yazar: SELAMİ MALAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN HÜSEYİN ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma Mersin-Anamur arası avlanma bölgesinde yürütülmüştür. Dip trolü ağı ileyapılan avcılıkta, hedef tür ve hedef türün dışında avlanan türlerin pazarlanan ve atılankısımları incelenmiştir. Bölgede Eylül 2004 - Nisan 2005 aylarında on beş günlük periyotlarhalinde avlanılan su ürünlerinin kayıtları alınmıştır. Eylül 2004 - Nisan 2005 periyodundaavlanılan toplam 923,17 kg bireyin 406,9 kg'sini hedef tür, 409,1 kg'sini hedef dışı tür ve107,17 kg'sini ise ıskarta av oluşturmuştur.Toplam av içinde hedef türün ağırlık olarak payı % 44,08, hedef dışı olarak yakalanan suürünlerinin payı % 44,31, ıskarta av olarak ayrılan su ürünlerinin payı ise % 11,6bulunmuştur.Hedef türün birim güç başına (1 BG) düşen av miktarı 0,13 kg, hedef dışı olarak avlanan suürünlerinin birim güç başına (1 BG) düşen av miktarı 0,13 kg, ıskarta avın birim güç başına (1BG) düşen av miktarı ise 0,03 kg olarak saptanmıştır. Hedef türün birim zamana (1 h) düşenav miktarı 14,51 kg, hedef dışı olarak avlanılan su ürünlerinin birim zamana (1 h) düşen avmiktarı 17,69 kg, ıskarta avın birim zamana (1 h) düşen av miktarı ise 3,90 kg olarakhesaplanmıştır.Ağırlık açısından hedef tür ile ıskarta av, hedef tür ile hedef dışı tür ve hedef dışı tür ileıskarta av arasındaki ilişkinin önemli (P< 0,05) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried on by Anamur district of Mersin province. By catching with the trawlnet, marketable and discarded part of the catch, of species were investigated. In the area,sample of catch were taken, in September 2004-April 2005 by fortnight periods. Totallycaught 923,17 kg species at the period September 2004-April 2005, was consisted of 406,9kg target species, 409,1 kg bycatch species and 107,17 kg discard species.It was founded that as a weight share of target species from the total catch 44,08 %, share ofbycatch 44,31 %, share of discard 11,6 %.Catch per unit effort ofShrimp which target species as 105,61±16,29 g, catch per unit (100 m) effort of bycatchspecies as 207,26±76,34 g, catch per unit effort of discard catch as 219,88±176,74 g, weredeterminedRelationship between bycatch and discard, target species and bycatch, and target species anddiscard as weight was important (P< 0,05).