Trakya bölgesindeki yem fabrikalarının hammadde temini ve pazarlama sorunları üzerine bir araştırma
Current marketing and raw materials issues in the stock feed industry within Trakya region
- Tez No: 185957
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziTrakya Bölgesindeki Yem Fabrikalarının Hammadde Temini ve Pazarlama Sorunları ÜzerineBir AraştırmaH. Şirin ANIÇTrakya ÜniversitesiFen bilimleri EnstitüsüTarım Ekonomisi Anabilim DalıDanışman: Yrd. Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU2006, Sayfa: 62Jüri: Yrd. Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLUYrd. Doç. Dr. Cemal POLATYrd. Doç. Dr. Yasemin ORAMANÜlkemizde karma yem üretimi uluslararası gelişmelere paralel olarak kısa bir süredehızlı bir gelişme göstermiştir. Fakat bu gelişme yeterli değildir. Ülkemizdeki karma yemüretiminin artması veya azalması ülke hayvancılığının göstergesi durumundadır.Yapılan bu çalışma ile Dünyadaki ve Ülkemizdeki karma yem sanayiindeki gelişmelerdeğerlendirilmiş, dünyada ve ülkemizdeki gelişmelere paralel olarak Trakya yöresindekikarma yem sanayiinin ne durumda olduğunun ve sorunlarının ne olduğunun tespitineçalışılmıştır.Araştırmanın konusunu oluşturan Trakya Yöresinde toplam 24 adet yemfabrikasında yaklaşık 547.900 ton/yıl karma yem üretilmektedir.Trakya Yöresindeki yemfabrikalarının toplam kapasiteleri ise 2.500.000 ton/yıl'dır. Bu durum ülkemizde olduğu gibiTrakya yöresinde de yem fabrikalarının kapasitelerinin çok altında çalıştığını göstermektedir.Trakya Yöresindeki yem sanayii kısa bir sürede hızlı bir gelişme göstermesine rağmenüretim istenilen düzeyde değildir.Ülkemizdeki karma yem fabrikaları yaklaşık % 54 gibi birkapasite kullanım oranıyla çalışmasına rağmen, Yöredeki yem fabrikalarının % 23 gibi birkapasite kullanım oranı ile çalışması yörede karma yeme olan talebin yetersiz, yemfabrikalarının fazla olduğunu göstermektedir. Hayvan yetiştiricilerinin hayvan beslemedebilinçlenmeleri bölgede karma yeme olan talebi arttıracağı düşünülebilirÜlkemizde üretilen karma yemin yaklaşık % 63.8' ini Büyük ve Küçükbaş hayvanyemleri, %35.6' sını Kanatlı hayvan yemleri oluşturmasına rağmen, Trakya Bölgesindekikarma yem üretimi ana yem grupları itibariyle değerlendirildiğinde; üretilen karma yemin %98'ini Büyük ve Küçükbaş hayvan yemi,% 2' sini Kanatlı hayvan yemine olan talebin düşükolduğunu göstermektedir.Trakya Bölgesindeki karma yem sanayii özellikle son yıllarda bölgedeki süthayvancılığının gelişmesinde ve bölgede istihdam yaratmakta büyük rol oynamıştır.TrakyaBölgesindeki karma yem sanayiindeki bu gelişmelere rağmen, ülkemizdeki karma yemsanayiindeki sorunlara paralel olarak büyük sorunları olduğu bir gerçektir.Yem sanayiininhammadde üretimi ve temini ile ilgili, hammaddelerin kalitesi ile ilgili, talep yetersizliği ileilgili sorunlarının yanında organizasyon eksikliği ,finansman ve üretilen karma yemin kaliteve kontrolü yönünden sorunları bulunmaktadır.Ülke yem sanayiinin üretimini arttırmak,mevcut sorunlarını ortadan kaldırarak, uygun şart ve fiyatlar altında kaliteli karma yemüretme konusunda gerekli tedbirleri alması ve devletinde bu konularda her türlü kolaylığıgöstermesi, sanayiinin dolayısıyla hayvancılığın gelişmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYMaster ThesisSubject: Current Marketing and Raw Materials Issues in The StockFeed Industry Within Trakya RegionH.Şirin ANIÇTrakya UniversityInstitude of SciencesAgricultural Economics DepartmentAdviser: Yrd.Doç.Dr.Okan GAYTANCIOĞLU2006, Pages:62Jury: Yrd.Doç.Dr.Okan GAYTANCIOĞLUYrd.Doç.Dr.Cemal POLATYrd.Doç.Dr.Yasemin ORAMANWithin a short period of time, the production of feed products in Turkey has grownsignificantly in comparison to the world. Nevertheless, the level of stock breeding in Turkeyis minimal thus the development of feed production is increasing too much.The purpose of this research is to discuss and compare the production of feedproduction in Turkey and the world. In particular, the problem in the Trakya Region will beassessed. In the Trakya Region in Turkey, there are 24 feed factories that have the capacity toproduce 2 500.000 tones of stock feed. However, only 547.900 tones are actually beingproduced. These results indicate an underproduction which is similar to that of the rest ofTurkey.As mentioned earlier, the feed industry has developed rapidly in Turkey however thereare evident problems. The factories in Turkey are generally worked up to 54% of their totalcapacities, in comparison factories in the Trakya Region are only worked up to 23% of theirpossible production capacity. These figures suggest that there are too many factories whichare not needed as there is not enough demand from stock breeders for feed production. Ifbreeders were more educated and conscious in stock feeding they would see the benefits offeed products thus production would increase.In Turkey, 63.8% of stock feed made is for cattle and sheep 35.6% is produced forpoultry. In contrast, the feed production in the Trakya Region is 98% for cattle and sheep, 2%for poultry. These results indicate that poultry feed is required less in the Trakya Region asthere are more cattle.The production factories in the Trakya Region create employment. However there arestill evident problems in the rest of Turkey. That is, before being able to produce feed, thereneeds to be control of the quality of the raw ingredients used. This involves adequateorganizations and finances in order to ensure the quality.To increase the production of the feed industry of Turkey the problems need to beresolved and the government needs to assist. If the stock feed production industry increasesso too would stock breeding.