İnsan miyometriyum dokusunda gebelik dışı ve gebeliğin farklı dönemlerinin ultrastrüktür düzeyinde karşılaştırılmalı incelenmesi
Electron microscopical survey of human myometrium during the course of pregnancy; fine structural variances when compared with the non-pregnant ones
- Tez No: 18600
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL TEKELİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
6. ÖZET Çalışmada insan miyometriyum dokusunun gebeliğin gelişmesindeki ince yapı değişiklikleri tanımlandı. Miyometriyumun gebelik görünüm leri gebe olmayanlarla eş süreçler içinde karşılaştırıldı. Miyometriyum düz kas hücrelerinin ince yapı manifestasyonları çekirdek ve çevresindeki sitoplazma, aktomiyozin filaman demetleri yerleşimleri, sarkolemme altı organellerin bulunma özellikleriyle bi- rarada tanımlandılar. Hücrelerarası filaman demetleriyle amorf madde nin değişimleri saptandı. Düz kas hücreleri arasındaki bağlantı yapı larının gebelikteki durumlarının doğum sırasındaki miyometriyum senk ronizasyonuna olan katkıları belirlendi. Gebeliğin ilerlemesiyle düz kas hücreleri kasılarak tribuşon biçimini aldılar; özellikle çekirdekleriyle sarkolemma çevreleri gi- rinti-çıkıntılı göründüler. Miyometriyum hücreleri birbirinden daha uzak duruşlu oldular. Tip III kollajen telcikleri düz kas hücreleri nin yakından ince ağlaşmalarla çevrelerken daha uzaklardaki Tip I kollajen telciklerine uzanarak bağlantı kurdular. Gebeliğin sonlanma- sına yakın süreç içinde Tip I kollajen telciklerinin de düz kas yüze yine sokuldukları saptandı. -56-Çekirdek çevresinde yerleşik organeller gebelik süresince be lirgin değişmediler. Gebe olmayanlardakilerle kıyaslandıklarında orta derecede aktif ince yapı özellikleri sergilediler; irileşen hücrele rin içindeki protein yapım hızlanması hücrelerarası aralığa daha çok kollajen telciklerini yığma çabasına bağlandı. Düz kas hücreleri sarkolemma altı bölgelerindeki aktomiyozin filaman demetlerindeki artan kasılmalar hücrelere bölmeli görünümler verdi. Kasılan böylesi hücrelerin birbirleriyle ilişkide oldukları, yoğun bant ve cisimciklerle olan bağlantıları güçlendiler. Yarıklı bağlantıların ince yapı özelliklerinin değerlendirilmelerinde önceden inceleyen araştırmacılarla uyumlu sonuçlar elde edildi. Ara bağlantı ların daha geliştikleri, en az iki farklı ince yapıda olanlarının bu lundukları ayırdedildi. Gebe miyometriumumun düz kas hücrelerindeki farklı proteinlerin işlevleriyle ilgili özelliklerinin açıklıkla yerlerine oturtulabilir leri için sito ve biyokimyalarının ileri incelenmelerinin sürdürülme sinin gerekli olduğuna inanıldı..57-
Özet (Çeviri)
7.“ELECTRON MICROSCOPICAL SURVEY OF HUMAN MYOMETRIUM DURING THE CO URSE OF PREGNANCY; FINE STRUCTURAL VARIANCES WHEN COMPARED WITH THE NON-PREGNANT ONES”In the work, cells and intercellular area of the pregnant myometria have been endeavoured. Myometrial smooth muscle cell organellers such a nucleus, bundles of actomyosine filaments, arrangements of the cisternae and tubuli of sarcoplasmic reticulum and juxtanuclear and subsartcolemmal fine structural organizations were studied at a fine structural level. Altered filaments of the intercellular substance in between the myometrial smooth muscle cells were also carefully evaluated in the progress of pregnancy. Modified units of the junctional complexes were described among the myometrial cells with their roles of myometrial synchronization during the process of labor. When the pregnancy developed towards the terminal period, smooth muscle cells tended to become more compact in a spirally contracted orientation, showing indented contours of nuclei and sarcolemmae. Myometrial smooth muscle cells seemed more widespread in a larger intercellular content of collagenous filament bundles (fibrils) and amorphous material. Type III collagenous filaments »58-arranged a close-delicate network around the smooth muscle cells in connection with the type I collagenous ones, settled relatively far from the cellular boundaries. However, Type İ collagenous filaments were detected, in term pregnancy, in the close proximity of the myometrial smooth muscle cell surfaces. Juxtanuclear organelles of the smooth muscle cells were decided to get a moderate fine structural activation when compared with the ones in non-pregnant myometrial tissue. Hypertrophies of the pregnant myometrial smooth muscle cells were caused by the rapid protein synthesis for the deposition of the excess intercellular collagenous filament bundles'. In term pregnancy, bundles of subsarcolemmal actomyosine filaments in myometrial cells were seen involved in a contracted organization causing the cell seemed to be divided in compartments. Such contractile cells were detected to have stronger dens bands and bodies in between. Fine morphological properties of tight junctions were accepted as the same already defined by the other authors. Fasciae adherentes were determined as more complicated units showing two different fine structural forms at least. Intra and extracellular myometrial cell proteins were believed to get further investigation by means of histo and biochemistry in order to have a more accurate explanations and an intend look for the variances of pregnant human myometria. -59-