Türk basınında Yunanistan imajının dönüşümü (1996-1999)
The Transformation of Greece image on Turkish press (1996-1999)
  1. Tez No: 186028
  2. Yazar: PINAR GÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELEK FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Günal, Pınar, Türk Basınında Yunanistan İmajının Dönüşümü (1996-1999),Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç.Dr. Melek Fırat, 197 s.Yunanistan, özellikle Kıbrıs sorunundan itibaren, Türk dış politikasında?öteki? olarak görülmeye başlanmıştır. Devlet-medya-ideoloji ilişkisi içindeTürk medyası da haber metinlerinde Yunanistan'ı ?öteki? olarak inşa etmiştir.Bu nedenle, Türk basınında Yunanistan ile ilgili yer alan haber metinleri birergerçek bilgi olarak değil de, belli bir tarihsel, toplumsal ve siyasi ideolojiçerçevesinde, söylem düzeyinde yaratılmış birer ideolojik metin olarak ortayaçıkmıştır. Böylece, Türk basını bir Yunanistan imajı yaratmış ve bu imajındoruk noktalarından birini de Kardak Krizi oluşturmuştur.Ancak, Türkiye 1990'lı yıllardan itibaren AB, ABD ve bölgeselpolitikaların değişmesine paralel olarak Yunanistan'la ilişkilerinde de yeni birdöneme girmiş ve Yunanistan politikasını değiştirmeye başlamıştır. Budeğişimin kamuoyunca destek görmesi için Türk basını, daha önce sürekliolarak kullandığı Yunanistan'la ilgili varolan önyargıları 17 Ağustos 1999'dakiMarmara Depremi'nde gelen Yunanistan'ın insani yardımlarından sonratersyüz etmiştir. Bu tarihten sonra basında yer alan Yunanistan haberleri yenibir söylem ve imaj içermektedir.Bu araştırma, Türk medyasının Türk dış politikası ile oluşan karşılıklıilişkisini haber metinlerine uygulanan söylem analizi yöntemi ile açığa çıkararak,basının dış politikada ve uluslararası ilişkilerdeki önemli rolünü göstermeyiamaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Günal, Pınar, Transformation of Greece Image on Turkish Pres (1996-1999),Master?s Thesis, Advisor: Assoc.Prof. Melek Fırat, 197 p.Greece was known as ?other? by discourse of Turkish foreign policyespecially after Cyprus problem. Turkish press also constructed Greece as?other? on its news texts because of state-media-ideology relations. So news textsabout Greece on Turkish press appeared as an ideological text created at level ofdiscourse containing a clearly historical, social and political ideology, not as somereal information. Thus, Turkish press formed a Greece image and Kardak Crisisbecame one of the most important sight of this image.However, Turkey has also got into a new era with Greece parallel to changesin its policies of EU, USA and regional relations for early 1990?s. Therefore,Turkish foreign policy towards Greece has changed. Similarly, to get support ofpublic opinion to this change, Turkish press has transformed prejudices oftenused about Greece before thanks to human aid of Greece at Marmara Earthquakein 17th August 1999. Afterwards, news about Greece on Turkish press has had anew discourse and image.The aim of this research is to point out the important role of press in foreignpolicy and international relations by exploring Turkish media and Turkish foreignpolicy relations by discourse analysis method applied on news texts.