Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri çerçevesinde Kıbrıs sorunu
The cyprus issue within the extent of Turkey-European Union membership
  1. Tez No: 186027
  2. Yazar: BEYHAN KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
31 Temmuz 1959'da AET'ye başvuran Türkiye'nin birliğe üyelik sürecindekarşısına çıkarılan en büyük sorunlardan biri Kıbrıs meselesi olmuştur.Türkiye - AB ilişkileri çerçevesinde Kıbrıs sorunu başlıklı yüksek lisans tezçalışmasında Kıbrıs, sorununun Türkiye- AB ilişkilerini nasıl etkilediği incelenmiştir.Çalışmamın birinci bölümünde; Kıbrıs'ın tarihçesi, Enosis ve Megola dea, KıbrısCumhuriyeti'nin kurulması, Garanti ve ttifak Anlaşması, 1960 anayasası, Kıbrıs barışharekatının yapılmasının nedenleri, 20 Temmuz ve 14 Ağustos harekatlarının yapılışı,KKTC'nin kuruluşu ve adada son dönemde yaşananlar anlatılmıştır.kinci bölümde ise; 1959 yılında birliğe yapılan başvuru ile başlayan Türkiye-ABilişkileri anlatılmıştır. Atatürk'ten itibaren gerçek anlamda batıya dönük siyaset izleyenTürkiye'nin tarihi, siyasi ve ekonomik nedenlerle birliğe girmek istediği, 14 Nisan 1983'teTürkiye'nin yaptığı tam üyelik başvurusu ve birlikten çıkan kararlar ele alınmıştır.Üçüncü bölümde; Kıbrıs sorununun Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri üzerindekiolumsuz etkisi anlatılmıştır. Genişleme sürecinde yer alan GKRY'nin hukuksal olarakmümkün olmayan başvurusunun kabulü, bu başvurunun Türkiye'nin birliğe üyeliğindekiolumsuz etkileri, Annan Planı ve sonuçları, Türk tarafının ve Türkiye'nin yapmasıgerekenler belirtilmiştir. Çalışmanın bu bölümünde Kıbrıs sorununun Türkiye'nin birliğineüyeliğini engelleyen en önemli nedenlerden biri olduğu ortaya konulmuştur.Anahtar Sözcükler; Avrupa Birliği ve Kıbrıs, Türkiye ve Avrupa Birliği, Kuzey Kıbrıs,Garanti ve ttifak Anlaşmaları, 1960 Anayasası
Özet (Çeviri)
One of the greatest problems that Turkey encountered during the period ofmembership to the European Economic Union in 31st July 1959, has been the Cyprus Issue.It was examined how Cyprus Issue has effected the Turkey-European Union Relationshipsin this high degree thesis work that titled as `the Cyprus Issue within the extent of Turkey-European Union membership.In the first chapter of the work; the history of Cyprus, Enosis and Megola Idea, thefoundation of the Republic of Cyprus,The Guarantee and Concord treaty, Constitution of1960, the reasons of Cyprus manoeuvres, process of 20th July and 14th Augustmanoeuvres, foundation of Northern Cyprus Turkish Republic and all what have beenlived recently in the island have been explained.In the second chapter the Turkey-European Union relationships which started in1959 with the application that was made to the Union by the Turkish Side have beenexplained. The history of Turkey which has followed the policy of having the modern lifeof West since Atatürk, Turkey?s expectation of being a member of the Union because ofthe economic and political reasons, application for full membership that Turkey made in14th April 1983, decisions that the Union had been explained.In the third chapter the negative affect of the Cyprus Issue on the Turkish-EuropeanUnion relations was explained. The acception of the application of the Southern Cypruswhich is not legally possible in an expension period and the negative effects of thisapplication on Turkey?s membership to the Union, Anan Plan and its results, and theresponsibilities that the Turkish Side and Turkey should do, have been taken as objects. Inthis chapter of the study, it has been explained that the Cyprus Issue is one of the mostimportant reasons that handicaps the Turkey?s Membership to the Union.Key Words; European Union Membership and Cyprus, Turkey And European UnionMembership , Northern Cyprus, The Guarantee and Concord Treaty, Conststution of 1960.