Ibn'Arabî'nin muvaşşahaları
Muwashshahaat of İbn'Arabî
- Tez No: 186078
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tez, giriş ve iki bölümden ibarettir. Giriş'te, Endülüs'te ortaya çıkmış olanmuvaşşahaların, kendilerine ait kavramları, temaları ve öne çıkan şairlerindenbahsedilmiştir.Birinci bölümde, yapı olarak bn `Arabû'nin muvaşşahalarınınsınıflandırılması ve bunların çevirileri ele alınmıştır.kinci bölümde ise, kendisine özgü üslubundan bahsettikten sonra, şairinmuvaşşahalarının temaları hakkında bilgi verilmiş ve diğerleri ilekarşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of an introduction and two chapters. In theintroduction, its stadet that, the muwashshah wich was revealed in Andalus, andthe concepts which are belongs to itself, themas and outsanding poets.In the first chapter, the classification of the muwashshaat of Ibn Arabû, andthe translations of those are dealt.In the second chapter, after mentioning the linguistich method which isspecial to himself and the themas of his muwashshahaat, were compared with theothers.