Çengelhan Rahmi Koç Müzesi'nin eğitim potansiyeli açısından incelenmesi
Analysisi of Çengelhan Rahmi Koç Museum according to educational potential
- Tez No: 186079
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYAT ERKANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZETDünyada müzecilik ve müze eğitiminin gelişim evreleri değerlendirildiğinde müzelerinve eğitim programlarının toplumun ihtiyaçlarıyla paralel olarak geliştiği, gerek yetişkinleringerekse çocukların eğitiminde müzelerin aktif rol oynadığı görülmektedir.Ancak ülkemizde Özellikle Cumhuriyet Döneminden sonra çok sayıda müze açılmışolmakla birlikte büyük şehirlerde yer alan birkaç örnek dışında bunların halen çağdaşmüzecilik tanımından uzak depo işlevli yapılar olduğu söylenebilir.Araştırma konusu olarak ele alınan Çengelhan Rahmi M. Koç müzesinin kuruluşu,amacı, koleksiyonu ve eğitime yönelik faaliyetleri incelenerek günümüz müzecilikanlayışındaki yeri göz önüne serilmeye çalışılmıştır.Yapılan araştırma sonucunda müze olarak inşa edilmemiş tarihi bir yapıda faaliyetgösteren Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesinde mekanların yetersizliği nedeniylerestorasyon atölyesi, eğitim atölyesi bulunmadığı, sergi amaçlı kullanılan mekanların küçükolması nedeniyle vitrinlerin bazı bölümlerinin birbirlerini perdelediği ve kalabalık gruplarınziyaretini güçleştirdiği gözlenmiştir.Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesindeziyaretçilerle günümüz teknolojisinden de yararlanarak iletişim kurulması, müze içinhazırlanmış eğitim paketi ile ilköğretim öğrencilerine yönelik eğitim aktivitelerinindüzenleniyor olması, düzenlenen geçici sergiler ve etkinliklerle medyadan da faydalanılarakmüzenin sosyal hayatta aktif olarak gündemde tutulması ülkemiz müzeciliğine önemlikatkılar sunmaktadır.20
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWhen the development stages of museum management and museum trainingin the world is evaluated, we see that museums and training programs develop inparalel with social needs and museums take an active part in training both childrenand adults.Although, in our country, especially following the Republican Period, manymuseums were opened, we can say that these are still far from modern museumadministration perception and are buildings with storage functions with the exceptionof a few examples in big cities.The establishment, purpose, collection, and training oriented activities ofÇengelhan Rahmi M. Koç Museum, which is the subject-mater of our research, wereexamined and we tried to bring out its place in today?s museum managementcomprehension.As a result of the study performed, we have observed that there is not arestoration workshop and a training workshop at Çengelhan Rahmi M. Koç Museum,which displays activities in a historical building that was not constructed as a museumbuilding, and some parts of showcases conceal one another and makes it difficult forcrowded groups to visit the museum since the places used for exhibition purposesare small.Despite all of these negativities, Çengelhan Rahmi M. Koç Museum makessignificant contributions in the museum management of our country thanks tocommunication with its visitors by means of modern technologies, training packagedesigned for the museum and organization of training activities towards primaryschool students, and keeping the museum on the social agenda actively by alsomaking use of mass media in temporary exhibitions and activities.21