Psoriasis'li hastaların serum ve idrarlarında karşılaştırmalı ürik asit, kreatinin, kalsiyum, fosfor tayini ve tedavi öncesi ve sonrası değerleri
  1. Tez No: 18608
  2. Yazar: MUAMMER PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi %p Fakültesi Deri Ve Zührevi Hastalıklar kliniğine başvuranı 30 psoriasisli hasta ve 2p kişilik: kontrol grubunda serura ve idrarda ürik asit, kratinin kalsimve fosfor- seviyeleri tespit edildi Ürik: asit kratinin kalsium ve fosfor değerlerinin hiçbirinde kontrol grubu ve hastalar: arasında istatistik olarak aslanla, bir fark bulmamada. Sem ürik asit hemde kalsium seviyeleri psoriasisli hastaların hastalıklarının şiddetine paralellik göstermiyordu Lokal kortikosteroid ve PUVA tedavilerinin ürik asit ve kalsium metabolizması üzerine olan etkileri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı. bir fark bulunamadı her iki tedavinin birbirlerine üstünlükleri tespit edilmedi
Özet (Çeviri)
SUMMARY în serum and urine of 30 patiests With psoriasis refered to Atatürk University Medical Faculty, Dermatolog clinic between 24*10.1988 and 17«1«1990 a&d of control group consist of 20 person is. determined uric aoid| creatinine! calcium and phosphorus levels- There j-iasnxfe- statisticaly consi derable, difference between patiests' and control grup* s uric acidj creatinine calcium and phosphoros levels Both“asic acid and calcium levels wasn't to psoriatic involvement deği”®^ Effects of local corticosteroids therapy and PtJVA to uric acid a&d calcium metabolum wasn't found statisticaly Considerable differesce, both of fthe^e therapies weren't superior to each other»