Deneysel intraserebral hematomlarda fibrinolitik aktivite
Fibrinolytic activity in experimental intracerebral hematoma
  1. Tez No: 18607
  2. Yazar: HAKAN HADİ KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Kobaylarda otolog kan vermek suretiyle deneysel ÎSH oluşturularak doku FA'si araştırıldı. Çalışma, ağırlıkları 280 ile 350 gr arasındaki albino türü, 63 ergin erkek kobayda yapıldı. Hematom sol frontal loba stereotaksik olarak 0.2 mi otolog kan verilerek oluşturuldu. Hematomun lizisi klasik histokimyasal boyama teknikleri ile ışık mikroskopunda incelendi 20 deney hayvanı uygun hematom modelini geliştirmek için kullanıldı. Geri kalan 43'ü ise FA'yi izlemek üzere ayrıldı. 10 kobayda İSH oluşturulamadı. Ve 3 denek çalışmayı takiben hemen öldüler. 4 kobayda ise histopatolojik olarak menengitis ve ventrikülitis geliştiği belirlendi. FA damarlanması fazla olan menenksler ve koroid pleksus civarında daha yoğundu, İncelemeler sonucunda, ilk üç günde FA'nin olmadığı görüldü. 3-7. günlerde FA'nin hematom çevresinde ve damar çevrelerinde MHÎ ile başladığı gözlendi. Bu aktivite 7-14. günlerde göreceli olarak en üst düzeyde idi. 20. günden sonra ise giderek azaldığı belirlendi. Sonuçta; İSH'un lizisinde MHÎ ve bağlı olarak yeni kapillerlerin oluşumunun önemli olduğu karasına varıldı. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fibrinolytic Activity in Experimental Intracerebral Hematoma We investigated the tissue fibrinolytic activity in the an experimental model of intracerebral lematoma was developed in the guinea pig. Intracerebral hematoma was created by stereotaxically njecting 0.2 ml autologos blood into the left frontal lobe of a total 63 anesthetised adult male albino juinea pigs (weighing 280-350 gr.). The fibrinolytic activity was studied using conventional listochemical stain techniques. 20 guinea pigs were used for developing the intracerebral hematoma model; in the 43 guinea pigs, the intracerebral hematomas were studied sequentally. Intracerebral hematoma formation was failed in 10 of 43 guines pigs. Three guinea pigs died in the immediate postoperative period. It was diagnosed histopathologically the purulent menengitis and the ventriculitis in four guinea pigs. Tissue fibrinolytic activity was increased in the meninges and choroid plexus. No fibrinolytic activity observed at the first days (1 to 3 days after heWtoma production). 3 to 5 days later, fibrinolytic activity was seen in the capillary buds surrounding the hematoma and among the infiltrating mononuclear cells. This activity reached to highest level for 7-14 days following production of the hematoma and decreased after 20 days. In conclusion, tissiue fibrinolytic activity associated with neovascularisation and the mononuclear cells infilration appears to be important in lysis of intracerebral hematoma. yV. falSi^ I, } 31