Yaşlanma sorunu çerçevesinde Avrupa Birliği'nde kamu harcamalarının sürdürülebilirliği
The sustainability of public finances in the European Union in the framework of ageing problem
- Tez No: 186083
- Danışmanlar: PROF.DR. BELGİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yılmaz, Burcu Gökçe, Yaşlanma Problemi Çerçevesinde Avrupa Birliği'ndeKamu Harcamalarının Sürdürülebilirliği, Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Prof. Dr. Belgin Akçay, 113 s.ÖZETBu tez çalışmasında, Avrupa Birliği'nde (AB) kamu harcamalarınınsürdürülebilirliği ile nüfusun yaşlanması arasındaki ilişki analiz edilmektedir.Toplam doğurganlık oranının düşmesi ve beklenen ömür süresinin uzaması sonucuortaya çıkan yaşlanma sorunu, hem AB üye ülkelerinde hem de Birlik'e adayülkelerde incelenmekte, 65 ve 80 yaş üzeri nüfus grubu için değerlendirmeyapılmaktadır. Yaşlı-bağımlılık oranının hızla arttığı Avrupa Birliği'nde, yaşlanmayabağlı olarak ekonomik büyüme, istihdam, işgücü üretkenliği, vergi yükü ve kamuharcamaları alanında bir çok sorun baş göstermiştir. Bu sorunlar, yıllar içindebüyümüş ve Birlik, yaşlanmanın olumsuz sonuçlarını bertaraf etmek için bir çokkurumsal düzenleme yapmış, komiteler (Ekonomik Politika Komitesi, YaşlanmaÇalışma Grubu ve Sosyal Güvenlik Komitesi) oluşturmuş ve sorunlara çözüm olarakistihdam arttırıcı politikalar geliştirmeye başlamıştır.Yapılan analizlerde, yaşlanmanın kamu harcamalarını özellikle sosyalgüvenlik harcamaları açısından oldukça olumsuz etkilediği saptanmıştır. Bubağlamda, Avrupa Birliği üye ülkelerinde yürürlükte olan sosyal güvenlik sistemleriincelenmekte ve kamu harcamalarının sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi içinmevcut sistemlere, reform seçenekleri arasında bulunan ve hem parametrik reformuhem de sistematik (paradigmatik) reformu içeren karma reformlar önerilmektedir.Aynı zamanda, nüfusun yaşlanması sorununu yaşayan Avrupa Birliği'nde kamuharcamalarının sürdürülebilirliği, Lizbon Hedefi ile İstikrar ve Büyüme Paktıbağlamında tartışılmaktadır.Avrupa Birliği'ne aday ülke statüsündeki Türkiye'de, sosyal güvenliksistemlerinin mevcut durumu incelenerek, sistemdeki sorunlar irdelenmekte veçözüm önerileri yapılmaktadır. Avrupa Birliği ile Türkiye'nin sosyal güvenliksistemleri karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Yılmaz, Burcu Gökçe, The Sustainability of Public Finances in the EuropeanUnion in the Framework of Ageing Problem, Master?s Thesis,Advisor: Prof. Dr. Belgin Akçay, 113 p.ABSTRACTIn this thesis, the relationship between the sustainability of public finances andageing problem in the European Union (EU) is analyzed. The ageing problem, whichis caused by the decline in total fertility rates and the increse in life expectancy, isexamined not only in the EU Member States but also in the candidate countries bymaking assessments for the 65+ and 80+ age group. In the European Union, where theold-depency rate increases rapidly, many problems appeared in many fields due toageing, such as, economic growth, employment, labor-force productivity, tax burdenand public finances. As these problems grow in the years and, in order to remove theunfavorable effects of ageing, the Union, have made many institutional arrangements,formed committees (Economic Policy Committee, Ageing Working Group and SocialSecurity Committee) and started to develop policies to increase the employment.It was confirmed in the analysis that, ageing negatively affects public financesdue to social security programs especially. In this context, the current social securitysystems in the Member States are examined and mixed reforms which are stated inreform options and consists of parametric and systematic (paradigmatic) reforms aresuggested for the future sustainability of public finances. Simultaneously, thesustainability of public finances in the European Union, which suffers frompopulation ageing problem, is argued in the context of Lisbon Goal and Stability andGrowth Pact.The current situation of social security systems in Turkey, a candidate countryto the European Union, is also evaluated, the current problems in the system areexplicated and solution options are recommended. The social security systems in theEuropean Union and Turkey are compared.