Avrupa Birliği'nde özel tüketim vergisi uyumlaştırması ve Türkiye
Excise duties harmonisation in the European Union and Turkey
  1. Tez No: 186082
  2. Yazar: NTİLEK ILIAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Ilıaz, Ntilek, Avrupa Birliği'nde Özel Tüketim Vergisi Uyumlaştırması veTürkiye, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Nurettin Bilici, 179 s.ÖZETÖzel tüketim vergileri, genel tüketim vergilerine ilave olarak uygulanmaktadır.Bu vergiler yayılı genel tüketim vergilerinin aksine, toplu muamele vergisiözelliği taşırlar.Ortak Pazar içinde tamamen tarafsız rekabet koşulları yaratmak için ortak birtüketim vergisi sistemine ihtiyaç vardır. Farklı vergi oranları ortak pazariçinde, çeşitli ürünlerin tüketimini farklı etkileyerek rekabet koşullarınıbozabilir. Başka bir ifade ile, tek pazarda mallar tamamen özgür hareketedebilmelidir. Bu da, AB'nde KDV ve ÖTV oranlarının aynı seviyeleregetirilmesine neden olmuştur. AB'nde ÖTV ile ilgili düzenlemeler tek pazarıntamamlandığı tarih olan 1 Ocak 1993 tarihinden itibaren ortaya çıkmıştır.şlenmiş tütün, alkollü içkiler ve mineral yağlar ÖTV'nin konusu olmuştur. Buürünler kamu sağlığını bozduğu, çevre kirliliğine neden olduğu ve enerjitasarrufunun sağlanması için seçilmiştir. 2004 yılı itibarıyla da elektrik, kömürve doğal gaz da ÖTV kapsamına alınmıştır.Türkiye açısından bakıldığında ise, Türkiye'de ÖTV 2002 yılında başlamıştır.Birçok ürünü kapsamına aldığından genel tüketim vergisi gibidir.Bu tez çalışmasında, AB ve Türkiye'deki ÖTV incelenmekte ve ikisi arasındakarşılaştırmalar yapılmaktadır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. lk bölümde,vergilendirme, tüketim vergileri ve ÖTV tanımlanmaktadır. kinci bölümdeAB'nde uygulanan ÖTV, üçüncü bölümde de, Türkiye'de uygulanan ÖTVincelenmekte ve hem AB'de hem de Türkiye'de uygulanan ÖTV karşılaştırmalıolarak kıyaslanmakta, Türkiye-AB müzakerelerinin 16ncı başlığı olan vergiuyumlaştırması konusunda Türkiye'nin uyumlu olup olmadığı sorusuna cevaparanmaktadır.Sonuç bölümünde, yukarıdaki bölümlerde anlatılanlar kısaca özetlenmekte vekıyaslanarak sonuca bağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ilıaz, Ntilek, Excise Duties Harmonisation in the EU and Turkey, Master?sThesis, Advisor: Prof. Dr. Nurettin Bilici, 179 p.ABSTRACTExcise taxes are single-stage transaction Taxes and can be levied togetherwith general sales taxes. Contrary, to general taxes, excise taxes are leviedon certain groups of commodities.n order to create completely impartial comditions of competition in thecommon market, a common system of taxes on consumption is needed. Thedifferent rates of taxes have a different influence on the consumption ofvarious products in the common market and distort the conditions ofcompetition. n other words, in the single market, goods must be able tomove completely freely. This leads to alignment of VAT and excise taxes.Within the EU, a common system of excise taxes was introdused on 1January 1993, when the single market came into being. It applies to threemain categories of product as manufactured tobacco, alcoholic drinks andmineral oils. The choises of excisable products is partly dictated by publichealth, environmental and energy saving considirations. From 2004, besidesthose products, minimum rates have applied to natural gas, electricity andcoal.As far as Turkey is concerned, Turkish Excise Law was introdused in 2002.n Turkey, excise duties imposed on a large number of products.In this thesis, titled as ?Excise Duties Harmonisation in the EU andTurkey?, excise duties in the EU and in the Turkey is discussed in detail aspossible. This thesis comprises of three chapters. In the first chapter,taxation, consumption taxes and excise duties are discribed in detail. In thesecond chapter, excise duties in the EU and finally in the third chapter,excise duties in Turkey are explained. In the conclusion, the issues discussedin the above chapters are shortly summarized and excise duties in the EUand in Turkey are discussed comparatively.