İsrail'in terörizm algısı ve mücadele yöntemleri (1987 intifadası sonrasında)
Israel's terrorism perception and her means of struggle (after 1987 intifada)
- Tez No: 186238
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NESRİN KARAGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZETTezin amacı; terörizmle ilgili temel kavramları ortaya koymak; srail'in bakış açısıyla tarihi,sosyal, siyasi, dini ve askeri etmenlerin etkisiyle şekillenen srail'in terörizm algısınıbelirlemek; srail ve Filistin terör örgütleri odaklı yaklaşımla srail'deki terör ortamını vesrail'e karşı terör tehtidini ele almak; srail'in kurumsal mücadele mekanizmasını ortayakoymak; srail'in terörle mücadelesinin yasal boyutları tanımlamak; ntifada sürecini srail'interörizm algısında zirve kabul ederek intifadanın srail üzerindeki sosyal ve siyasal etkileriniincelemek; intifada döneminde terör algısının güvenlik politikalarına ve hükümetprogramlarına olan etkilerini ele almak; srail'in olağandışı terörle mücadele yöntemleriüzerinde durmaktır. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışma da; srail günümüzde yaşadığıgüvenlik algısında Filistin terörünü stratejik boyutta olmasa da çok önemli bir tehdit farzettiği,Filistin terörünün srail'in yaşamsal dinamikleri üzerinde etkili olduğu, Filistin halkınıntamamını srail karşıtı duygular besleyen ve Yahudi toplumundan izole edilmesi gerek birtoplum olarak gördüğü sonucuna varılmıştır.IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe goal of the dissertation is; to expose the basic concepts pertaining to terrorism; todetermine, from Israel?s point of view, Israel?s terrorism perception formed under effects ofhistorical, social, political, religious and military factors; to tackle terror atmosphere in Israeland terrorism threat against Israel with Israeli and Palestinian terrorist organizations-orientedapproach; to expose Israeli counter-terrorism institutions; to describe the legitimatedimensions of Israeli counter-terrorism; to examine, considerating intifada period as peak ofterrorism perception for Israel, intifada?s social and political effects over Israel; to tackle theeffects of terrorism perception during intifada period over Israeli security policies andgovernments schedules; to point out Israel?s extraordinary counter-terrorism measures. Inthe study carried out in line with this goal; it is concluded in the study that Israel has assumedPalestinian terrorism as a very crucial threat although Israel has not seen it at strategic leveland that Palestinian terrorism is effective over Israel?s vital dynamics and that Palestinianpeople is totally considered by Israel as a public that fosters feelings against Israel and thatshould be isolated from Jewish population.V