Türkiye Yahudileri'nin İsrail'e entegrasyonu
Integration of Turkish-Jewish society to Israel
  1. Tez No: 186239
  2. Yazar: ERDEM GÜVEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEBNEM GÜLFİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Din, Sosyoloji, Anthropology, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İsrail'e göç eden Türkiye Yahudilerinin, İsrail toplumuna entegrasyonununincelendiği bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır.Bölüm I'de; M.Ö 4. yüzyıldan günümüze kadar, Türkiye Yahudilerinin tarihçesianlatılmıştır. Bu bölüm kendi içerisinde, Osmanlı İmparatorluğu'ndan önceki dönem,Osmanlı İmparatorluğu dönemi ve Cumhuriyet dönemi olarak incelenmiştir.Bölüm II'de; Diaspora, göç, Siyonizm, anti-semitizm ve entegrasyon gibi konununanlaşılabilmesi için gerekli temel kavramlar anlatılmıştır.Bölüm III'te; İsrail Devleti'nin göçlerle kurulmuş bir devlet olması gerçeğindenhareketle, çeşitli ülkelerden İsrail'e ana göç dönemleri, İsrail'in genel demografikyapısı, İsrail'de Aşkenaz-Sefarad ayrımı gibi konular incelenmiş ve İsrail'e göçleilgili temel özellikler bu bölümde anlatılmıştır.Bölüm IV'te; Türkiye Yahudileri'nin İsrail'e göçü, göçün sebepleri ve evreleribağlamında anlatılmıştır.Bölüm V'te ise; Türkiye Yahudilerinin İsrail toplumuna entegrasyonu, Türkiyegöçmenlerine ilişkin veriler, diğer göçmen gruplarıyla ilişkiler ve İsrail Devleti ileolan ilişkiler bağlamında anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the integration of Turkish-Jewish society to Israel. Thisstudy consists of five main parts.In Part I, the history of Turkish- Jewish society is given from the 4 B.C. It is alsothe history of Jewish existance at Anatolia. In this part, there are three subtitles.Those are; the structre of the Jewish Community before the Ottoman Empire, theperiod of Ottoman Empire and Turkish Republic period.In Part II, in order to understand this study, the explanations of the basic subjectslike Diaspora, immigration, Zionism, anti-semitism and integration is given.In Part III, the structre of the State of Israel that is founded by the different wavesof immigrants is explained. This part contains; the main waves of immigrations, thegeneral demographic structre of the state, the Ashkenazim- Sepharadim differenceat the Israeli society and the basic characteristics of the immigration to Israel.In Part IV, the immigration process of the Turkish-Jewish society is explained byusing the reasons of this immigration and the timeline of this immigration process.In Part V, the integration of Turkish-Jewish society is explained in context of thedata?s about the Turkish-Jewish immigrants, the relation with the other immigrantgroups and the relation with the state.