1962 Küba Krizi'nin Türkiye'ye etkileri
The effects of Cuban Crisis on Turkey in 1962
- Tez No: 186303
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MEHMETEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History of Turkish Revolution, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, 1962'deki Küba Krizi'nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne olanetkilerini anlatmak amacıyla Dursun Varlı tarafından kaleme alınmıştır.Tezin konusu, daha önceden fazla kalem oynatılmamış bir niteliğe sahiptir.Çünkü konu hakkında sadece iki kitap, birkaç makale ve gazeteler kısıtlı bilgivermektedir. Konunun bu özelliği, yazarın araştırma yapmasının temel sebebidir.?Küba Krizi'nin Türkiye'ye Olan Etkileri? ismindeki tez üç bölümdenoluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde dünyadaki soğuk savaş dönemine ; birincibölümünde 1962'deki Türkiye'nin siyasi durumuna; ikinci bölümünde Küba Krizi'ninçözümünde Türkiye'nin üslendiği role ve üçüncü bölümünde de Küba Krizi'ninTürkiye'ye olan etkilerine siyasi, milli savunma ve ekonomi açısından değinilmiştir. Üçbölümden oluşan tezin sonuç kısmında Küba Krizi'nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'neolan etkilerine genel olarak değerlendirilmiştir.Yazar Dursun Varlı, 1962'de meydana gelen Küba Krizi'nin Türkiye'ye olanetkilerini, Türkiye Büyük Millet Meclisi Tutanaklarına, Türk Basınına, dergilere,makalelere, web sitelerine, arşivlere ve kitaplara dayanarak açıklamaya çalışmıştır. Bubelgeler tezin bibliyografya kısmında gösterilmiştir. Bu tez 97 sayfadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is written by Dursun Varlı with the purpose of declare the affects ofCuban Crisis on Turkey in 1962.The topic of this thesis is so original that only two novels, some articles andsome newspapers give informations about it.In the name of ?Affects Of Cuban Crisis On Turkey In 1962? includes, ColdWar term of the world in the entry part; The Turkish Policy in 1962 in the first part; therole of Turkish Policy during the soluation of Cuban Crisis in the second part; affects ofCuban Crisis on Turkey in 1962 in the third part and the result.In the thesis, author Dursun Varlı tries to explain affects of Cuban Crisis onTurkey in 1962 according to TBMM protocols, Turkish press, magazines, articals, websites, documentaries and novels which are exhibited in bibliography. This thesisincludes 97 pages.