Türk basınında Ermeni meselesi (1914-1919) (Alemdar, Ati,İkdam, İleri, İrade-i Milliye, Sabah, Takvim-i Vakayi, Tanin, Tercüman-ı Hakikat, Vakit gazetelerine göre)
Armanian question in the Turkish press ) (1914-1919) (According to newspapers Alemdar, Ati, İkdam, İleri, İrade-i Milliye, Sabah, Takvim-i Vakayi, Tanin, Tercüman-ı Hakikat, Vakit newspapers)
  1. Tez No: 186386
  2. Yazar: YUSUF TANATMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN HÜLAGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Osmanlı Devleti'nde asırlarca huzur içinde yaşayan Ermeniler dış güçlerin etkisiyle 19.yüzyılın sonlarında isyanlara başlamışlardır. Ülkenin pek çok yerinde kanlı isyanlarçıkaran Ermeniler, Birinci Dünya Savaşı sırasında da isyan hareketlerine devametmişlerdir. Bunun üzerine Osmanlı Devleti bazı önlemler almak mecburiyetindekalmıştır. syan çıkaran komite üyeleri tutuklanmıştır. Ermeniler için Sevk ve skanKanunu çıkarılarak savaş alanları dışında daha güvenli bölgelere tehcir edilmişlerdir.Tehcir sırasında her türlü güvenlik önlemi alınmasına rağmen Ermeniler dünyakamuoyuna yaptıkları asılsız beyanlarda soykırıma uğradıkları propagandasınıyapmışlardır.Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan sonra stanbul'da tilaf devletlerinin isteği ile TehcirMahkemeleri kurulmuştur. Bu mahkemelerde tehcirle ilgisi olan memurlar ve devletadamlarını yargılanarak pek çoğu haksız yere idam edilmiştir. Mahkemede dinlenentanıklarının büyük çoğunluğunun Ermenilerden seçilmesi mahkemelerin tarafsızlığınagölge düşürmüştür.Ermeniler yurdun pek çok yerinde katliamlar yapmış olmalarına rağmen suçlu durumadüşürülen yine Türkler olmuştur. Tarihçilerin yaptıkları araştırmalarda TürklerinErmenilere karşı bir katliam hareketine katılmadıkları anlaşılmıştır. Ancak yine de tarihikayıtlara aldırmayıp siyasi amaçlar taşıyan Ermeniler bugün bile dünya kamuoyundaTürkler aleyhine propaganda faaliyetlerini yürütmektedirler.Avrupa Birliği sürecinde bulunan ülkemizden tavizler koparmak isteyen Avrupadevletleri için bu propagandalar etkili bir fırsat olarak değerlendirilmek istenmekte veTürkiye'ye asılsız soykırım dayatmaları yapılmaktadır. Ermeni olayları ve tehcirmahkemeleri süreçlerine dönemin basın organları da tanıklık etmiştir. Bu yüzdenErmeni Meselesi'nin basına yansıyan boyutunu ele almak faydalı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Armenians who lived within the boundaries of the Ottoman Empire for centuriesstarted to their rebellion through the last decades of 29th century. The Armenians whomade bloody rebellions all over the emperorship continued their rebellious activitiesduring the I.World War. Then the ottoman Empire state had to take some measures. Therebellious Committee members were arrested. The Law of Dispatching and Housingwas made for the Armenians and they were displaced to other secure regions. Duringthe dispatching activities all types of security precautions were held, but the Armenianspropagandized to the world as if they lived genocide at that time.After the Mondros Cease-Fire Agreement the Dispatch Courts were established inaccordance with the Entente States? request. The sivil servants and states men who hada relation with the displacement of Armenians were adjudicated and executedunrightfully. The fact that most of the eyewitnesses listened in these courts wereArmenians had overshadowed the impartiality of these courts.The Turks were accused although the Armenians massacred the Turkish citizens in mostparts of the country. It is understood in the investigations of the historians that the Turksdidn?t take part in the massacre against the Armenians. However, the Armenians arestill going on their propagandist activities against Turks throughout the world eventoday.The European countries who don?t want Turkey to participate in the European Unionutilize those propagandist activities as an affective chance and initiated unreal genocideenforcements. The press organs of the time had witnessed the Armenian events anddisplacement courts process. Thus it was practical to deal with the press dimension ofthese events.