Türkiye'nin bazı göllerinde yayılış gösteren Chironomidae (Diptera) familyasının filogenisinin mitokondriyal sitokrom C oksidaz alt ünite I kullanılarak araştırılması
Investigation of phylogeny of the Chironomidae (Diptera) family distributed in the some lakes of Turkey using mitochondrial cytochrome C oxidase subunit I
- Tez No: 186385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DURAN, PROF. DR. FEVZİ BARDAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Chironomidae familyası 120 milyon yıldan fazla zamandır varlığını sürdürmektedir ve diğer herhangi bir sucul böcek grubuna oranla çok daha geniş mikrohabitatlarda yayılış gösterir. Chironomidae dünya genelindeki tatlı su ortamlarında en bol bulunan böcek grubudur. Chironomidae familyası, tropik alanlardan arktik alanlara kadar göllerde, nehirlerde ve su birikintilerinde yayılış gösteren 10000'den fazla tür içermektedir. Malesef, sucul örneklemelerde yaygın bir şekilde toplanan Chironomidae'lerin larval evreleri, tür teşhisi için kullanılabilecek az sayıda morfolojik karaktere sahiptir. Günümüzde, birçok hayvan taksonunda tür teşhisi ve taksonomik çözümlemeler için moleküler yaklaşımlar kullanılmaktadır. Bu çalışma, Chironomidae için moleküler filogeni kullanılarak Türkiye'de yapılmış olan ilk çalışmadır. Bu çalışmada, Türkiye'deki 15 gölden larval Chironomidae türleri toplanmıştır. Türlerin morfolojik olarak tayini yapılmış ve Tanypodinae alt familyasından 11, Prodiamesinae alt familyasından 1, Orthocladiinae alt familyasından 56 ve Chironominae alt familyasından 92 larva teşhis edilmiştir. 15 gölden toplanan Chironomidae türleri arasındaki filogenetik ilişkinin tespit edilebilmesi için mitokondriyal sitokrom c oksidaz alt ünite I gen bölgesi filogenetik markör olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chironomidae family is more than 120 million years old and has undergone extensive adaptive radiation to occupy a wider range of microhabitats than any other aquatic insect group at present. Chironomidae (Diptera) are often the most abundant group of insects in freshwater environments worldwide. The family Chironomidae includes over 10,000 species, which are distributed from the tropics to the Arctic in lakes, streams and puddles. Unfortunately, the larval stage of Chironomidae, commonly collected in aquatic sampling surveys, possesses relatively few morphological characteristics useful for their identification. Molecular approaches are now being used for identification and taxonomic resolution in many animal taxa. This study is the first study carried on Chironomidae using molecular phylogeny in Turkey. In this study, species of larval Chironomidae were collected from 15 lakes of Turkey. Species were characterized morphologically and 11 Tanypodinae, 1 Prodiamesinae, 56 Orthocladiinae and 92 Chironominae larvae were identified. Mitochondrial gene, cytochrome c oxidase subunit I (COI), has been used as phylogenetic marker in Chironomidae species from 15 lakes of Turkey to identify phylogenetic relationships between species of Chironomidae.