The chronotope of London in Charles Dickens'novels
Charles Dickens'ın romanlarındaki Londra'nın Kronotopu
- Tez No: 186526
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PETRU GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin bilimsel olarak ilgilendiği şey ve amacı genel olarak edebi bir element olarakkronotop çalışması ve özel olarak da Charles Dickens'ın romanlarındaki şehir kronotopunuoluşturur. Böyle bir amaç roman ve hikaye edebiyatında zaman ve mekan ilişkisininanlatımsal ve tematik anlamıyla ilgilenen ve Dickens'ın bir çok romanındaki metne ait analizeteorinin pratik olarak uygulanabilirliğini takip eden sağlam bir teorisel esasın gelişmesinigerektirir. Bu tezin önemi, şehir kronotopu olan bir araştırma ve değerlendirme prensibiyle,Dickens'ın romanlarına orijinal ve yeni model bir yaklaşım yaratmadır.Bakhtin'in, edebiyatta sanatsal olarak ifade edilen, zamanla ilgili ve uzaysal ilişkileringerçek bağlılığı olarak tanımladığı kronotop genel olarak, bir romanın hem öyküsel yapısınınhem de bir dizi motifinin, temalarının fikirlerinin karakterlerinin, imgelerinin ve diğer temasalöğelerinin analizi ve yorumlanmasında uygulanabilir. Kronotopun önemi onun öyküsel vetemasal organizasyonu ve analizinin bir öğesi olması durumundan kaynaklanır, kronotopkendi gelişim sürecine ve edebi eserde kendi çeşitlerine sahiptir: ev kronotopu, yol kronotopu,şehir kronotopu.Şehir kronotopu hem öyküsel hem de temasal düzeyde metne ait organizasyonun birvasıtası olur. Dickens'ın eserlerinde Londra kronotopu, sosyal arka plan, ahlaki değerler,yaşama standartları, arka planın birey üzerindeki etkisi gibi Dickens'ın bazı ilgi alanlarınısunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The scientific concern and the aim of the thesis constitute the study of the chronotope asa fictional element in general, and, in particular, the chronotope of city in the novels by CharlesDickens. Such a purpose requires the development of a solid theoretical basis concerning thenarrative and thematic implication of the time-space relationship in fiction, followed by thepractical applicability of the theory to the textual analysis of a number of Dickens? novels. Theimportance of the thesis is the creation of an original and new modality of approach to Dickens?novels through one principle of research and evaluation, which is the chronotope of city.Chronotope in general, defined by Bakhtin as the intrinsic connectedness of temporaland spatial relationships that are artistically expressed in literature, is applicable to theanalysis and interpretation of both the narrative structure of a novel and its range of motifs,themes, ideas, characters, images and other thematic elements. The importance of chronotopearises from its status as an element of narrative and thematic organization and analysis, havingits own process of development and its own typology in the literary text: the chronotope ofhome, the chronotope of road, the chronotope of city.The chronotope of city becomes a means of textual organization on both narrative andthematic levels. The chronotope of London in Dickens? work renders some of Dickens?sconcerns, such as the social background, moral values and the standards of living and theinfluence of the background on the individual.