Yaşlanmada sirkadyen ritimlerin yönetici işlevlere etkisi
The effect of circadian rhythms on executive functions in aging
  1. Tez No: 280826
  2. Yazar: DENİZ ATALAY ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP CİNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmada farklı kronotiplerdeki genç ve yaşlı katılımcıların sabah ve akşam uygulama zamanlarındaki yönetici işlev ve bellek performanslarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışma, 101 genç ve 93 yaşlı olmak üzere toplam 194 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların kronotipleri Sabahçıl-Akşamcıl Anketi ile değerlendirilmiştir. Genç katılımcılar, sabahçıl, akşamcıl ve ara tiplerden, yaşlı katılımcılar ise sabahçıl ve aratiplerden oluşmuştur.Çalışmada, yönetici işlev testleri olarak, üç planlama testi (Londra Kulesi Testi-4, İki Boyutlu Londra Kulesi Testi, Çatışma Kulesi Testi), Wisconsin Kart Eşleme Testi, Iowa Kumar Testi kullanılmıştır. Sözel bellek testi olarak Sözel Bellek Süreçleri Testi ve örtük bellek testi olarak kelime tamamlama görevi kullanılmıştır.Katılımcılar, sabah 08:00-10:00 ve akşam 16:00-18:00 olmak üzere iki defa test edilmişlerdir. Testlerin sabah veya akşam uygulama zamanı ve testlerin veriliş sırası karşıt dengelenmiştir.Sonuç olarak, kronotip ve uygulama zamanının genç ve yaşlı yetişkinlerin yönetici işlev ve bellek performanslarını farklı şekilde etkilediği görülmüştür. Ayrıca, yaşlı sabahçılların performanslarının, uygulama zamanından daha çok etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare executive and memory task performances of younger and older adults tested in two different times of day (morning vs evening).The study was conducted on 101 younger and 93 older participants, a total of 194 participants. Participants? chronotypes were assessed by Moningness-Eveningness Questionnaire. While younger participants consisted of morning, evening and neutral types, older participants were morning and neutral types.The participants were administered three planning tests (Tower of London Test-4, Two Dimensional Tower of London Test, Tower of Conflict), the Wisconsin Card Sorting Test, Iowa Gambling Test to assess their executive function capacity. The participants were also administrated the Turkish Version of Rey Auditory Verbal Learning Test-Part A and a word stem completion.The participants were tested between the hours of 08:00-10:00 am and 16:00-18:00 pm. Morning or evening administration times and order of the tests were counterbalanced.The results showed that chronotype and time of testing affected cognitive performances of younger and older participants differently. Besides this, cognitive performances of older morning types were more sensitive to time of testing.