Türk toplumunun batılılaşması ekseninde tüketim kültürünün gelişimi ve reklamlar
Development of consumption culture and advertisements in Turkish society in the frame of westernization
  1. Tez No: 186575
  2. Yazar: EYYUP AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türk toplumunda Batılılaşma hareketleriyle birlikte tüketim kültürününoluşum evrelerinin ve reklamların bu sürece dolaylı ya da dolaysız katkısınınkuramsal bir çerçevede ele alındığı çalışmanın birinci bölümünde; (a) tüketimkavramı kapitalist ekonomik sistemle bağlantılı bir şekilde incelenmiş, (b) tüketimkültürü ve değerlerinin toplumsal yaşamdaki etkileri ele alınmış, (c) buna bağlıolarak tüketim toplumun ortaya çıkması ve temel nitelikleri genel hatlarıylaincelenmiştir. İkinci bölümde; tüketim kültürü ve toplumunun oluşum vegelişiminde büyük oranda katkısı olan reklam kavramı tanımlanarak reklamcılığındünyada ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi ele alınmış ve başta dil olmak üzerereklamcılık anlayışındaki dönüşüm orta konulmaya çalışılmıştır. Üçüncübölümde; reklam ve tüketim kültürü ilişkisi, ihtiyaçların manipülasyonu vesembolik tüketim çerçevesinde irdelendikten sonra, dördüncü bölümde; ?TürkToplumunda Batılılaşma Ekseninde Tüketim Kültürünün Gelişimi ve Reklamlar?başlığı altında ilk olarak Batılılaşma kavramı ele alındıktan sonra, Osmanlı veCumhuriyet olmak üzere bir dönemselleştirilmeye gidilmiş ve bu bağlamda sözkonusu dönemlerdeki toplumsal değişim ve dönüşümlerle birlikte reklamsöylemlerinin tarihi seyri incelenmiştir.This document was created by Print2PDFhttp://www.software602.com
Özet (Çeviri)
In this study, the formation phases of consumption culture, and the director indirect contribution of advertisements to this formation process occurredtogether with westernization movements in Turkish society are examined in atheoretical frame. In the first chapter of the study, (a) the term ?consumption? washandled in relation with capitalist economic system; (b) the effect of consumptionculture and values on social life were examined, and (c) in this context, theappearance of consuming society and its main characteristics were studied ingeneral. In the second chapter, a transition to the term ?advertisement? havinggreat contribution to the formation and development of consumption culture andsociety was made; and the historical development of advertisement both in theworld and Turkey is surveyed from a critical point of view and also thetransformation of advertisement understanding, mainly in the language, was triedto put forth. In the third chapter, the relation of advertisement and consumptionculture is searched in the frame of manipulation of needs the main theme of thestudy, under the title of the development of consumption culture andadvertisements in the axis of westernization? is studied by taking the term?westernization? firstly and then oriented to periods as Ottoman and TurkishRepublic. In this context, the historical course of advertisement statements isstudied through with the social changes and transformations in the abovementioned periods.This document was created by Print2PDFhttp://www.software602.com