10 numaralı Mühimme defterinin (1-179) tahlil transkıpsiyonu ve değerlendirme
The transciption and evaluation of Muhimme defters number 10 (page 1-179)
  1. Tez No: 186574
  2. Yazar: ZÜLFİYE KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGEHAN PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 441
Özet
€ZETY•KSEK LİSANS TEZİ10 NUMARALI M•HİMME DEFTERI' NİN (1-178)TRANSKRİPSİYON ve DEĞERLENDİRMESİZ„lfiye KAYGUSUZDanışman: Yrd. Do‡. Dr. Bilgehan PAMUK2006-SAYFA: 441J„ri : Yrd. Do‡. Dr. Bilgehan PAMUKDo‡. Dr. Mehmet İNBAŞIYrd. Do‡. Dr. Ersin G•LSOYDivan-i h€mayun kayıtlarının tutulduğu defterlere M€himme Defterleridenilmektedir. M€himme defterleri Osmanlı tarih araştırmalarının en „nemlikaynaklarından birini teşkil etmektedir. Tahlil ve Transkiripsiyonunu yaptığımız 10numaralı M€himme defteri, II Selim d„neminin bir kısmını i…ermektedir (1570-1571)Defterin ağırlıklı konularını Kıbrıs Seferi, İnebahtı Deniz savaşı „ncesi ve sonrasıdonanmanın durumu ile yeniden inşası ve eşkiyalık faaliyetleri konularını i…ermektedir.Defterin transkripsiyonu kurallara uygun olarak yapılmıştır. ‡ncelikli olarak defterintahlili yapılarak defterde ge…en konularla ilgili bilgiler verilmiştir. Bu kısmınoluştuulmasında mevcut kitap, makale ve diğer M€himme defterlerinden istifadeedilmiştir. İncelenen 10 numaralı M€himme Defteri'nin Transkiripsiyonu, fotokopisi veindeksi …alışmanın sonunda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISTHE TRANSCRIPTION and EVALUATION OF MUHIMME DEFTER?SNUMBER 10 (page 1-179)Z•lfiye KAYGUSUZSupervisor: Asist Prof. Dr. Bilgehan PAMUK2006-SAYFA: 441Jury : Asist Prof. Dr. Bilgehan PAMUKAssociate Prof. Dr. Mehmet İNBAŞIAsist Prof. Dr. Ersin G…LSOYThe notebooks in which the registraions of Divan-i H€mayun are recorded arecalled M€himme Notebooks. Those M€himme Defters constitute one of the mostprominenet sources of the historical researches of Ottoman Empire. The number 10M€himme Defters of which the transcription and analysis we did contains a part ofSelim II. Period (1570-1571). Cyprus military expedition, events before and afterLepanto Naval War, the stuation and reconstruction of the navy and bandtiry activitesconstitute the main subjects of the defters in question.The transcription of tehe defterswas done in parallel to the rules.Firstly the defters was analysed and information on thesubjects in the defters is given. The available boks, articles and other M€himme defterswere utilized in the formation of this part. The transcription, fotocopy and index of thenumber 10 M€himme Defters are at the and of study.