Çağdaş Türk resminde kübist eğilimler
The tendency of cubist in contemporary Turkish painting
- Tez No: 186580
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KÜÇÜKÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİ?ÇAĞDAŞ TÜRK RESMİNDE KÜBİST EĞİLİMLER?Tekin BAYRAKDanışman: Yrd. Doç. Mustafa KÜÇÜKÖNER2006-Sayfa: 148Jüri: Yrd. Doç. Mustafa KÜÇÜKÖNERYrd. Doç. Mehmet KAVUKÇUYrd. Doç. Dr. Selman CANDünya sanat tarihinde modern sanat akımları, 20. yüzyıldan itibaren ortayaçıkmış ve gelişmiştir. Bir sanayi ve teknoloji toplumu olan Batılı ülkelerde resim sanatı,tüm bu teknolojik ve bilimsel gelişmelere paralel olarak gelişmiş, Empresyonizm veKübizm akımlarıyla hızlı bir değişim sürecine girerek neredeyse tüm sanat akımlarınıetkilemiştir. Kübizm Akımının Batı toplumlarında ortaya çıkmasının birinci nedeni; butoplumların bilim ve teknolojiye sahip olmaları, ikinci nedeni ise batılı sanatçıların, tümdünya sanatını, özellikle Uzakdoğu, Afrika, İslam sanatlarını inceleyerek resimsanatında geniş bir beslenme ve yansıtma potansiyeline sahip olmalarıdır. 19. yüzyıldanitibaren Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde batılılaşmaya yönelikreformlardan Türk Resim Sanatı nasibini almış, adeta Türk Resim Sanatı gelenekseldeğerlerini ve sanat anlayışını Batı plastizmine tercih etmiştir. Batı sanatının araştırmacıve gelenekseli dışlayan, aynı zamanda da akla ve bilime dayanan resim anlayışını kabuletmesi Türk Resim Sanatın da uzun bir süre Ulusal-Evrensel, Modern-Gelenekseltartışmasını da beraberinde getirmiştir.Cumhuriyetin kuruluşu ile birlikte Batıya pencerelerini açan Türk resim sanatı;özellikle Fransa ve Almanya'ya eğitim için gönderilen sanatçıların yurda dönmeleri ilebüyük bir ivme kazanmıştır. 1930'lardan sonra gelişen toplum bilinci ile uluslar arasıkültür ve sanat yarışı ülkemiz sanatçılarını da etkilemiştir. Bu açıdan bakıldığındaÇağdaş Türk sanatındaki aşamaların ve değişimlerin, kendi özgün ve kültürelyapısından kaynaklanan dinamizm sanatımıza ?Müstakil Ressamlar ve HeykeltıraşlarBirliği, D Grubu ve Yeniler Grubu? ile yansımıştır. 1960 ve sonrası sanatçılarımızkendi gerçekliklerine daha bir objektif yaklaşmaya başlamış, Avrupa ekollerini geridentakip etmek yerine kendi kişisel eğilimlerine daha bir güvenle tutunur olmuşlardır. Buda 1960 sonrası sanatımıza bir benlik kazandırmıştır.1960-1970 yılları arasındakibaşlıca eğilimler, içinde gelenekselliği de barındıran Kübist ve Soyut Eğilimler olaraközetlenebilir. Bu eğilimler sonraki özgün yöntemler için de bir temel oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESIS?THE TENDENCY OF CUBIST IN CONTEMPORARY TURKISH PAINTING?Tekin BAYRAKSupervisor: Asist. Prof. Mustafa KÜÇÜKÖNER2006-Pages: 148Jury: Assist. Prof. Mustafa KÜÇÜKÖNERAssist. Prof. Mehmet KAVUKÇUAssist. Prof. Selman CANİn the World?s History of Art, Modern Art movements have appered andimproved beginning from the twentyth century. İn the European Countries developed inindustıry and technology art of painting has improved simultaneously with those,technological and scientigre developments and very all influenced nearly countries? artinteracting with İmpressionist and Cubist trend via a swigt changing process. The firstreason of affecting all arts of countries of Modern Painting which has orginated fromWestern societies is that they have scientific and technolofical substructure and thesecond one is the Western artist have reseorched on all arts of the World especially onthe far East, Apfrica and İslamic Arts; so they had much information and potential ofreflection.Beginning from nineteenth century, in the last terms of the Ottoman Empire artof painting has been influenced from the reformations aimed at on art to Western PlasticArts. Avoiding to have contact with the triditional art intellect insten toneouslg,accepting researcher. Turkısh Painting Art which had its windows through the Westwith the foundations of the Republic was havihg a fast progness with the turning backof same artists especially sent to France and Germany for edication before. From thispoint of wiew, degrees and developments of Modern Turkısh Art, dynamism which isoriginated from its authentic and culturel scructure reflected to Modern Turkısh Art with?D Grubu, Yeniler Grubu and Onlar Grubu?.During post-1960 artists have begun to approach their own truths moreobjectively and instead of following the European schools, they have turned to theirpersonal tendencies more securely. Major trends of 1960-1970 can be summerized asthe Cubist and abstract trends which carried traditionalism in them and the figurativetrend which were based on the social realitives of the time. These trends later properedthe ground for original creatians.