İslam Hukukunda düşünce özgürlüğü
Freedom of thought in Islamic Law
  1. Tez No: 186620
  2. Yazar: AHMET KURUCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA AKTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZETDOKTORA TEZİİSLAM HUKUKUNDA DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜAhmet KURUCANDanışman: Prof. Dr. Hamza AKTAN2006-SAYFA: lX + 163Jüri: Prof. Dr. Hamza AKTANProf. Dr. H. İbrahim ACARProf. Dr. Vahdettin BAŞCIProf. Dr. Beşir GÖZÜBENLİProf. Dr. Nihat DALGINBu tezde İslam Hukukunda Düşünce Özgürlüğü konusu incelendi. Çalışma birgiriş ve iki bölümden oluştu. Girişte düşünce ve özgürlük kavramları tanımlandı vedüşünce özgürlüğünün tarihsel gelişimi özetlendi.Birinci bölümde düşünce özgürlüğü, Kur'an ve sünnet esas alınaraktemellendirildi. Konuyla ilgili hulafa-i raşidin uygulamasından örnekler verildi. Ayrıcaİslam hukuk doktrininde önemli bir kavram olan ictihad, düşünce özgürlüğüperspektifinden değerlendirildi.İkinci bölümde düşünce özgürlüğünün dini ve hukuki boyutları tartışıldı. Dinûboyutta, aktüel önemi büyük olan tebliğ ve cihad konuları düşünce özgürlüğübağlamında incelendi. Hukukû boyutta ise, din ve vicdan özgürlüğüne aykırı olaraknitelenen irtidad meselesi detaylı olarak araştırıldı. Ayrıca, eleştiri ile hakaretin ayrı ayrıdeğerlendirilmesine vurgu yapıldı ve hakaretin ceza hukuku boyutuna temas edildi.Sonuçta ise, ulaştığımız kanaatler belirtildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPh.D. THESISFREEDOM OF THOUGHT IN ISLAMIC LAWAhmet KURUCANSupervisor: Prof. Dr. Hamza AKTAN2006-PAGE: lX + 163Jury: Prof. Dr. Hamza AKTANProf. Dr. H. İbrahim ACARProf. Dr. Vahdettin BAŞCIProf. Dr. Beşir GÖZÜBENLİProf. Dr. Nihat DALGINThe thesis is based on the concept of freedom of thought within Islamic Law. Itconsists of an Introduction and two main sections. The introduction defines the terms?thought? and ?freedom? as well as listing the historical evolution of the concept offreedom of thought.The first section analyzes freedom of thought based on the Qur?an and ProphetMuhammad?s (sav) actions as well as examples from the implementation by rightlyguided caliphs. In addition, this section contains an analysis of an important term inIslamic Law, ijtihad (conveyance) as it relates to freedom of thought.The second section discusses the religious and legal aspects of freedom ofthought. Under the religious aspect, the currently topical concepts, of tabligh(intellectual exertion or the conveyance of religious knowledge to people) and jihad, asthey are related to freedom of thought, are analyzed. Under the legal aspect, theapostasy issue, which is considered to be contrary to religious or personal freedom, isexplained in great detail. Additionally, the differences between ?critisism? and ?insult?are contrasted under Islamic Law and punishment for the concept of ?insult? isreviewed. The thesis ends with a discussion of the conclusions.