Atatürk'ün Nutuk'unun içerik analizi
The content analysis of Ataturk's speech
- Tez No: 186709
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
ÖZETMustafa Kemal Paşa, 15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında 36 saat 33dakika süren bir konuşma yapmıştır. Konuşma, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ninsalonunda, Cumhuriyet Halk Partisi'nin kinci Kongresi'nde gerçekleşmiştir. Bu tarihikonuşmasında, 1919-1927 yılları arasındaki gelişmeleri kendi sesinden aktaranMustafa Kemal Paşa, Millû Mücadele, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu veinkılâpların yapılışı ile ilgili konulara değinmiştir. Daha sonra kitap haline getirilen ve?Nutuk, Büyük Nutuk, Söylev? adlarıyla da anılan Mustafa Kemal Paşa'nın kendikaleminden çıkmış olan bu eserde, tarihe yön veren bir liderin olaylara bakış açısıyansıtılır.Mustafa Kemal Paşa'nın söylediği birçok nutuğu olmasına karşın, CHPkongresinde okuduğu Nutuk, eğitimden siyasete kadar birçok alanda etkili olmuş,üzerine oldukça fazla araştırma yapılmış, tarih biliminde sıkça referans olarakkullanılmıştır. Dahası siyasi bir polemik konusu haline de getirilen Nutuk, bir çoktartışmanın da nedeni olmuş, bu tartışmalar zaman zaman karşılıklı suçlamalaradönüşmüş, hatta Nutuk, siyasi bir araç olarak dahi kullanılmıştır. Nutuk'un nitelikolarak ne olduğu ya da ne olmadığı ile ilgili de çok farklı fikirler ileri sürülmüş, bukonuda bir birlik sağlanamamıştır.Nutuk farklı şekillerde incelenmesine karşın daha önceden içerik analiziyöntemiyle incelenmemiştir. Farklı bir okuma tarzı olan içerik analizi yöntemiyleincelendiğinde buradan bir takım sonuçlara ulaşabilmek, Mustafa Kemal Paşa'nınçeşitli konulardaki uygulama ve düşüncelerine dönük bir takım çıkarımlardabulunabilmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMustafa Kemal Pasha made a speech which lasted 36 hours and 33minutes in 15-25 October, 1927 in the saloon of Great National Assembly ofTurkey during the second Congress of CHP (Republican People?s Party) in thatspeech Mustafa Kemal Pasha pointed out the subjects which were about thedevelopments between 1919-1927, National war, Construction of the Republic ofTurkey and the Revolutions. The speech had been published as a book andsometimes called as ?Nutuk, Büyük Nutuk or Söylev? in which there were manypoints of view of the leader, Mustafa Kemal Pasha, who changed the fate ofTurkish people.Mustafa Kemal Pasha made many speeches but the Speech which hemade in the CHP congress was effective in education, politic and many areas.Also lots of researches were done related with it and had been the main sourcefor the investigations. Moreover, it was sometimes the subject of polemic andwas the reason of discussions. The discussions became worse and worse andpeople started to blame themselves .Furthermore, the speech was used as ameans of politics.The speech had been investigated in many different ways. However,content analyzing hadn?t been used. It has a different way of reading it and it ispossible to have many results by investing in the method of content analysis tohave much information about what Mustafa Kemal Pasha?s thought andapplications on many different subjects.