Nutuk'ta geçen bazı konuların 8. sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi öğretim programında yer alan kazanımlara ve ders kitaplarına göre incelenmesi
The investigation of some issues in speech according to the curriculum outcomes and textbooks of 8th grade Turkish Republic Revolution History and Kemalism
- Tez No: 652259
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada Nutuk'ta geçen bazı konuların, 8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Öğretim Programı'nda yer alan kazanımlarda ve ders kitaplarında yer alma durumları incelenmiştir. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Atatürk'ün Nutuk adlı eserinden ve 2019-2020 eğitim öğretim yılında okutulan, 8. sınıf T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitaplarından yararlanılmıştır. Elde edilen bulguların incelenmesinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi Öğretim Programı'nda yer alan otuz dokuz kazanımdan toplam yirmi tanesinin çalışmanın alt amaçlar ile uyuştuğu görülmüştür. Bu yirmi kazanım için de Nutuk'tan toplam yüz beş doğrudan alıntıya yer verilmiştir. Ancak ders kitaplarında bu alıntılara yeteri kadar yer verilmediği görülmüştür. Yapılan çalışma sonucunda T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi konularının, Atatürk'ün bizzat kaleme aldığı Nutuk'ta yer alan konularla aynı olduğu ve Nutuk'un söz konusu ders için birinci elden kaynak olarak kullanılabileceği, bu sebeple TTKB'nin ders kitabı yazımına dair, kitaplarda konulara ayrılması gereken yer ile ilgili oranlar da göz önünde bulundurularak Nutuk'tan mümkün olduğu kadar fazla yararlanılması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the status of some of the subjects in Speech in the acquisitions and textbooks of the 8th grade Turkish Republic History of Revolution and Kemalism Course was examined. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in the study. As a data collection tool, Atatürk's book Speech and the eighth grade textbooks on Revolution History and Kemalism were used. Descriptive analysis and content analysis methods were used to examine the findings. As a result of the research, it was seen that twenty out of thirty-nine acquisitions in the History of Revolution and Kemalism Course Curriculum were compatible with the sub-objectives of the study. One hundred and five direct quotations from Speech are included for these twenty acquisitions. However, it has been observed that these quotations are not sufficiently included in the textbooks. As a result of the study, it has been understood that the subjects of the History of Revolution and Kemalism course are the same as the subjects in the Speech, written by Ataturk himself, and that Speech can be used as a first-hand source for the course in question. For this reason, it has been concluded that Speech should be used as much as possible, considering the rates of the Board of Education and Discipline regarding the writing of the textbook and the place that should be devoted to the topics in the books.